Sokolnictwo — czym jest?

Joanna | 2023-11-24

Sokolnictwo to jedna z najstarszych metod polowania, która stanowi intrygującą tradycję, sięgającą tysięcy lat wstecz i łączącą się z korzeniami ludzkiej cywilizacji. To nie tylko technika polowania, lecz sztuka, której początki sięgają dawnych czasów. W 2010 roku polskie sokolnictwo zostało wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości (UNESCO). Na czym polega sokolnictwo i jak wygląda ono w Polsce? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania z poniższego wpisu.

Czym jest sokolnictwo?

Sokolnictwo, nazywane również myślistwem ptaszym, stanowi jedną z gałęzi łowiectwa, która koncentruje się na tresurze, ptaków drapieżnych oraz na samych łowach przy ich wykorzystaniu. Tak jak już zostało wspomniane, nie jest to sztuka nowoczesna, a tradycja, która ma naprawdę wiele tysięcy lat. Gdzie sięgają początki sokolnictwa?

Sokolnictwo w Polsce — wielowiekowa tradycja

Sokolnictwo stanowi jedną z metod polowania, która była stosowana już przez prymitywne ludy, a zwłaszcza te, które wiodły koczowniczy tryb życia. Świadczą o tym również malowidła na ścianach datowane na 1500 lat p.n.e oraz materiały piśmiennicze z początku V wieku p.n.e. Jak natomiast rozwijało się sokolnictwo w Polsce?

Jednym z dowodów na długotrwałą tradycję sokolnictwa w Polsce są nie tylko dokumenty piśmiennicze, ale i również nazewnictwo miejscowości (jak na przykład Sokółka, słynąca dawniej z hodowli sokołów). Co więcej, niektórzy sokolnicy mieli zaszczyt układać ptaki na cesarskich dworach. Nie można nie wspomnieć o pierwszym dziele o sokolnictwie w języku polskim, które zostało wydane w Krakowie w 1584 roku przez Mateusza Cygańskiego. Nosi ono tytuł: Myślistwo ptasze, w którym się opisuje sposób dostawania wszelakiego ptaka. Jak wygląda sokolnictwo obecnie?

sokolnictwo w Polsce

Czym zajmuje się sokolnik? Współczesne sokolnictwo

Współcześnie sokolnik zajmuje się nie tylko myślistwem przy wykorzystaniu tych majestatycznych i drapieżnych ptaków. Do zadań sokolnika należą również hodowla ptaków, ich rozwój, a także tresura. Nie jest to jednak wszystko, czym zajmuje się sokolnik.

Obecnie sokolnik zajmuje się również edukacją przyrodniczą, w tym ochroną ptaków łowczych oraz podtrzymywaniu tej tradycji. Angażują się w ochronę i rehabilitację ptaków drapieżnych, w tym wykonując obrączkowanie chronionych gatunków. Sokolnicy zajmują się również ochroną biologiczną lotnisk cywilnych i wojskowych, gdzie płoszą ptaki w rejonie portów.

Rzadko można jednak natrafić na sokolnika, a wszystko dlatego, że sokolnictwo uważane jest za kosztowne hobby. W Polsce aktualnie istnieją dwie organizacje Sokolników, a mianowicie Gniazdo Sokolników i Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

Na co polują sokolnicy?

Jak już wspominaliśmy, jednym z głównych zadań sokolników jest polowanie z wykorzystaniem ptaków drapieżnych, co stanowi nie tylko tradycję, ale także sztukę łowiecką, która nie jest przeznaczona dla wszystkich. Sokolnicy polują głównie na bażanty, zające, kaczki, a także kuropatwy.

Kto może zostać sokolnikiem?

Sokolnikiem nie może zostać każdy — należy spełnić bowiem kilka kluczowych kryteriów. Przede wszystkim, kandydat na sokolnika musi być pełnoletnią osobą z obywatelstwem polskim. To jednak nie wystarczy, ponieważ konieczne jest również członkostwo w Polskim Związku Łowieckim (PZŁ). Wynika to z faktu, że sokolnictwo jest odłamem łowiectwa, dlatego należy potwierdzić umiejętności myśliwskie, a także zdolność do wykonywania tego hobby.

Akcesoria dla sokolników dostępne w Guideir

W sklepie internetowym Guideir znajdziesz akcesoria łowieckie, które przeznaczone są nie tylko dla myśliwych, ale i również sokolników. Wszelkiego rodzaju lunety termowizyjne, lornetki czy monokulary wspomagają widzenie w trudnych warunkach atmosferycznych, a także w całkowitej ciemności. Dzięki nim obserwacja ptaków i zwierząt jest komfortowa. Jeżeli fascynuje Cię sokolnictwo, sprawdź dostępną ofertę.

Najnowsze wpisy