Przechowywanie broni myśliwskiej — zasady i przepisy

Joanna | 2022-12-30

W Polsce, jak i w większości krajów europejskich, polowanie jest popularnym hobby. Nieodłącznym elementem tej aktywności jest użycie broni myśliwskiej, która stanowi narzędzie umożliwiające zapolowanie na zwierzynę. Pamiętając o odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych, ważne jest, aby przechowywać broń myśliwską zgodnie z obowiązującymi w kraju przepisami. Jak przechowywać broń myśliwską w domu? Sprawdź poniższy wpis i poznaj najważniejsze zasady i przepisy!

Ustawa o przechowywaniu broni myśliwskiej

Myślistwo to dziedzina, która w dużej mierze uregulowana jest prawnie, dlatego też nie mogło zabraknąć ustawy, która określałaby to, jak powinno wyglądać przechowywanie broni myśliwskiej. W Polsce wszystkie przepisy zostały jasno określone w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 roku w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Zgodnie z nim broń i amunicję można przechowywać wyłącznie w odpowiednio przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, lub w urządzeniach, które spełniają wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.

Jak przechowywać broń myśliwską zgodnie z przepisami?

Broń myśliwska powinna być przechowywana w bezpieczny sposób, tak, aby uniknąć wypadków i zapewnić jej odpowiednią ochronę. Osoby trzecie nie mogą mieć do niej dostępu, ponieważ nie posiadają specjalistycznych uprawnień. Gdzie więc można przechowywać broń myśliwską w domu? 

Najlepszym sposobem na przechowywanie broni myśliwskiej jest trzymanie jej w specjalnym sejfie lub szafie pancernej. Koniecznie powinny one spełniać wymagania zapisane w rozporządzeniu, a także, aby nieuprawnione osoby nie posiadały do niej dostępu. Warto pamiętać również o regularnej konserwacji i czyszczeniu broni, aby zapewnić jej dłuższą żywotność.

przechowywanie broni myśliwskiej w domu

Jeżeli chodzi o zgrupowania, szkolenia lub spotkania w większym gronie, to w takim wypadku broń myśliwska powinna być przechowywana w magazynie, pilnowanym przez uprawnioną do tego osobę. Jest to konieczne do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo myśliwym i nie tylko.

Gdzie przechowywać szafę pancerną lub sejf?

Jeżeli chodzi o przechowywanie szafy pancernej lub sejfu, to mogą one stanąć w dowolnym pomieszczeniu w domu — od garażu, aż po salon, czy też pokój myśliwego. Należy jednak pilnować, aby osoby trzecie, w tym dzieci, nie miały możliwości ich otwarcia i wyjęcia broni.

Jaki sejf lub szafę pancerną wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele sejfów i szaf pancernych, a ich zaletą jest to, że spełniają wymagania określone w ustawie, a co za tym idzie, nadadzą się do przechowywania w nich broni. Dzięki wysokiej jakości bardzo dobrze poradzą sobie z ochroną przechowywanego tam sprzętu. Co więcej, niektóre modele przypominają zwykłe szafy, dlatego też można umieścić je w dowolnym pomieszczeniu w domu, bez obaw o to, że w jakikolwiek sposób wpłyną na wygląd wnętrza.

Jak przechowywać amunicję?

Jeśli chodzi o przechowywanie amunicji myśliwskiej, to jest ono również uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 roku w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Zgodnie z nim, amunicja nie może być przechowywana w magazynku. Należy je natomiast przechowywać w dostosowanych do tego pudełkach lub pojemnikach. O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto zadbać o to, aby amunicja była przechowywana w suchym i chłodnym miejscu, co zapobiegnie zalaniu lub zawilgoceniu. Dobrze jest unikać także przechowywania jej w pobliżu źródeł ciepła, jak na przykład piecyki lub grzejniki, ponieważ za wysokie temperatury mogą doprowadzić nawet do zapłonu.

Prawidłowe przechowywanie broni myśliwskiej to coś, o czym powinien pamiętać każdy myśliwy. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo ludzi wokół, a niekiedy też potrafi zapobiec przykrym wypadkom. Dowiedz się również czy myślistwo jest potrzebne i w jakim celu się je wykonuje!

Najnowsze wpisy