Polowanie na wilki – najważniejsze informacje

Joanna | 2022-12-06

Wilk to drapieżny ssak z rodziny psowatych, który bardzo często spotykany jest w grupie około 20 osobników. Obecnie w Polsce żyje około 2000 wilków, co oznacza, że ich populacja na terenie naszego kraju nie jest wysoka. Dodatkowo zwierzyna ta pełni istotną funkcję w ekosystemie. Ich obecność w środowisku znacznie obniża starty w uprawach leśnych, powodowane przez zwierzęta jeleniowate. Czy polowanie na wilki jest legalne na terenie Polski? Czym wyróżnia się ta zwierzyna? Poznaj odpowiedzi na najistotniejsze w tym zakresie pytania. Zapraszamy!

Czym wyróżnia się wilk?

Wilk to zwierzyna, która najczęściej aktywna jest nocą, jednakże niekiedy poluje też w dzień. Spotykana jest głównie w dużych grupach. Posiada wydłużoną głowę, wąski tułów, a także długie i grube kły. Jakie atuty posiada ta zwierzyna?

Przede wszystkim wilk ma bardzo wyostrzony zmysł słuchu, a także węchu — potrafi wyrzuć zapachy w odległości do nawet 2 km. Wilk jest szybki i porusza się praktycznie bezgłośnie, co czyni go niezwykle dobrym łowcą.

Gdzie można spotkać wilki w Polsce?

Populacja wilków w Polsce nie jest wysoka, co zaznaczone było już na samym początku. Szczególnie źle wypada ona w porównaniu z populacjami innych zwierząt, jak na przykład saren czy jeleni. Na jakich terenach można na niego natrafić najczęściej?

Wilki występują głównie na obszarach leśnych, w centralnej oraz zachodniej Polsce. To właśnie tam można natrafić na nie najczęściej. Czy polowanie na wilki jest legalne na terenie Polski?

polowanie na wilki w Polsce

Czy polowanie na wilki jest legalne?

Jeżeli chodzi o polowanie na wilki, to jeszcze za czasów Polski Ludowej było ono nie tylko legalne, ale i – co więcej – wskazane. Myśliwi otrzymywali spore pieniądze, zarówno za młode, jak i dorosłe osobniki. Jak sytuacja wygląda obecnie? Czy polowanie na wilki jest legalne?

Na dzień dzisiejszy polowanie na wilki w Polsce jest zakazane. Wynika to z faktu, że jest to gatunek objęty ochroną, z uwagi na niewielką populację, a zabijanie tej zwierzyny jest uznawane za akt kłusownictwa, którego myśliwi powinni się wystrzegać. Karane jest to grzywną lub aresztem.

W jakich przypadkach można polować na wilki?

Choć wilk objęty jest ochroną w Polsce, to można na niego zapolować jedynie w wyjątkowym przypadku. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska może wydać nakaz odstrzału, które stanowią poważne zagrożenie dla człowieka lub powodują znaczne szkody. Zgoda ta jest jednak wydawana wyłącznie wtedy, gdy nie ma innych alternatywnych rozwiązań. W jakich krajach polowanie na wilki jest legalne?

Gdzie można polować na wilki?

W niektórych krajach Europy polowanie na wilki w dalszym ciągu jest legalne. Do krajów, w których czynność ta nie jest zakazana, można zaliczyć: Finlandię, Estonię, Białoruś, Rosję, Ukrainę, Bułgarię, kraje skandynawskie, w tym Norwegię i Szwecję. Jeżeli natomiast chodzi o zakazy, to oprócz Polski polowanie na wilki zakazane jest w: Hiszpanii, Słowacji i Włoszech. Oznacza to, że myśliwi z Polski mają bardzo dużo możliwość, aby zapolować na tę zwierzynę.

Wybierając się na polowanie, zadbaj o odpowiednią broń, odzież, a także akcesoria. Dużą pomoc stanowią akcesoria do urządzeń termowizyjnych, dlatego warto się w nie zaopatrzyć i cieszyć się skutecznym polowaniem. Mamy nadzieję, że uzyskałeś potrzebne informacje na temat polowań na wilki.

Najnowsze wpisy