Polowanie na szopy krok po kroku. Poradnik

Joanna | 2023-09-09

W Polsce można polować na różne gatunki zwierzyny, a sama tematyka łowiectwa jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Wśród wielu gatunków znajdują się jednak zwierzęta, na które nie można polować na terenie naszego kraju, ponieważ jest to zakazane. Czy polowanie na szopy jest legalne? Jakie są przepisy i regulacje związane z polowaniem na te zwierzęta? Na te i wiele innych pytań poznasz odpowiedź, z poniższego wpisu.

Czym charakteryzują się szopy pracze?

Szopy pracze, znane także jako szopy amerykańskie, to stosunkowo duże zwierzęta, których długość ciała osiąga od 40 do nawet 60 cm. Mogą one ważyć do nawet 9 kilogramów. Zwierzynę tę wyróżnia kolor – ich sierść w 90% jest szara, a także bardzo gęsta, przez co dobrze chroni przed zimnem. Dla myśliwych, ważne jest jednak to, jakie zmysły posiadają rozwinięte.

Polowanie na szopy pracze nie jest łatwe, z tego powodu, że zwierzęta te są bardzo inteligentne i nie boją się ludzi. Posiadają niezwykle dobrze rozwinięty zmysł dotyku, dzięki włosom czuciowym, umiejscowionym na łapach.

Występowanie szopów praczy w Polsce

Do Polski szopy pracze przybyły z Niemiec. Występują one głównie na zachodzie Polski, na wilgotnych terenach, gdzie przeważają lasy liściaste i mieszane. Lubią one tereny w pobliżu zbiorników wodnych, jak jeziora, stawy, czy rzeki. Czy w Polsce można polować na szopy?

polowanie na szopy

Polowanie na szopy w Polsce – czy jest legalne?

Pytanie, czy w Polsce można polować na szopy pracze, budzi wiele kontrowersji. Wynika to z faktu, że 25 marca 2022 r. wydano rozporządzenie, w ramach którego wykreślono jelenia sika, jenota, szopa pracza i piżmaka z listy zwierząt łownych. Czy polowanie na szopy pracze jest jednak całkowicie zakazane?

Polowanie na szopy, podobnie, jak polowanie na jenoty, jest w Polsce dozwolone, jednak na określonych warunkach. Wynika to z faktu, że zwierzęta te uznawane są za gatunki inwazyjne, co oznacza, że stwarzają one zagrożenie dla Polski, jak i Unii Europejskiej.

Kiedy można polować na szopy pracze?

Szop pracz to gatunek, który rozmnaża się bardzo szybko, a dodatkowo powoduje wiele szkód. Z uwagi na to, że szopy pracze uznane są za gatunek inwazyjny, można polować na nie przez cały rok. Każdy myśliwy, który podczas polowania w dzień spotka tę zwierzynę, może do niej legalnie oddać strzał.

Jak polować na szopy?

Jak już zostało wspomniane, szopy pracze to niezwykle inteligentne zwierzęta z bardzo dobrze rozwiniętymi zmysłami. Z tego powodu polowanie na nie wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jakie metody polowań na szopy pracze są skuteczne?

Polowanie na szopy pracze można przeprowadzać za pomocą różnych metod. Jedną z nich jest polowanie na wab, które polega imitacji dźwięków, które skłonią zwierzynę do podejścia jak najbliżej myśliwego. Kolejną skuteczną techniką jest polowanie z zasiadki – metoda ta z kolei polega na cierpliwym czekaniu na zwierzynę w miejscu, gdzie często ona przebywa lub pozostawiła swoje ślady. Czekanie na zdobycz może być jednak nużące. Jako ostatnią już metodę można wskazać polowanie na nęcisku, polegająca na pozostawieniu przynęty w postaci jedzenia, które zwabi szopa.

Najnowsze wpisy