Jak polować na szakale?

Joanna | 2023-10-16

Szakal złocisty to drapieżnik z rodziny wilków, który jeszcze do niedawna nie był typowym zwierzęciem, które można było spotkać na terenie Polski. W kraju zwierzyna ta została zauważona stosunkowo niedawno, ponieważ w 2015 roku. Aktualnie jednak jego obecność na terenie Polski wcale nikogo nie dziwi. Czy w Polsce polowanie na szakale jest legalne? Odpowiedzi na to, a także wiele innych pytań, znajdziesz w poniższym wpisie. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Najważniejsze informacje o szakalu złocistym

Szakal złocisty to ssak, którego można rozpoznać za pomocą jego złotego, krótkiego i szorstkiego futra. Jest on uznawany za rodzimego mieszkańca Bliskiego Wschodu, jednak jak już zostało wspomniane, od 2015 roku występuje on również w Polsce, co przypisywane jest zmianom klimatu oraz użytkowania terenu.

Nie da się ukryć, że szakale to niezwykle inteligentne zwierzęta, o bardzo dobrze rozwiniętych zmysłach słuchu i węchu. Sprawia to, że stanowią one stosunkowo trudny cel do upolowania. Czy jednak polowanie na szakale jest legalne?

polowanie na szakale w polsce

Czy polowanie na szakale w Polsce jest legalne?

W chwili, gdy szakale pojawiły się w Polsce, zostały one wpisane na listę gatunków łownych, jednak z dwuletnim moratorium. Oznaczało to, że do 1 sierpnia 2017 roku polowanie na tę zwierzynę nie było legalne. Wraz z upłynięciem tego okresu, polowanie na szakale stało się legalne w Polsce i tak jest aż po dziś dzień.

Sezon na szakale

Okres polowań na szakale, podobnie jak na i wszystkie inne zwierzęta, regulowany jest prawnie. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, w Polsce na szakale można polować od 1 sierpnia do końca lutego.

Na co poluje szakal i czy zagraża człowiekowi?

Szakal złocisty jest zwierzęciem, które zazwyczaj unika kontaktu z ludźmi i nie stanowi żadnego zagrożenia dla człowieka. Dodatkowo preferuje zdobycie łatwego pożywienia, jak padlina, czy małe zwierzęta. Zdarza się jednak, że szakale polują na zające lub nawet sarny, co stanowi większy problem, jeżeli chodzi o kwestie środowiska.

Jak polować na szakale? Skuteczne metody

Szakale to drapieżniki, które na polowania wybierają się w samotności. Trudniej jest więc zauważyć jednego osobnika, gdy w pobliżu nie znajduje się więcej zwierząt tego samego gatunku. Fakt ten sprawia, że myśliwy musi być dobrym obserwatorem podczas polowania na tę zwierzynę. Jak więc polować na szakale w Polsce? Sprawdź najskuteczniejsze metody:

  • Polowanie z zasiadki — szakale to zwierzęta, które mają bardzo dobrze rozwinięty słuch, dlatego należy przy nich zachowywać się ostrożnie, aby ich nie spłoszyć. Polowanie z zasiadki, polegające na czekaniu w jednym miejscu na zwierzynę, może sprawdzić się w przypadku tej zwierzyny najlepiej;
  • Polowanie na wab – wabiki dźwiękowe i zapachowe stanowią duże ułatwienie podczas polowania. Pomagają one w przywołaniu zwierzyny w określone miejsce, co w przypadku samotnie polujących, płochliwych szakali jest niezwykle istotne;
  • Polowanie z podchodu – polując na szakale z podchodu warto zadbać o odpowiedni kamuflaż. Ostrożne skradanie się do celu oraz wtapianie się w tło sprawia, że upolowanie zwierzyny jest dużo prostsze.

sezon na szakale

Polowanie na szakale — co jeszcze warto wiedzieć?

Polowanie na szakale to zajęcie, które wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu i umiejętności, ale także pewnej wiedzy o zachowaniu tych drapieżników. Warto zauważyć, że szakale często stają się bardziej aktywne po zmroku, co sprawia, że polowanie o tej porze dnia może być bardziej skuteczne. Dodatkowo w tym czasie szakale stają się bardziej podatne na dźwięki wabika. Dużą zachętą dla szakala może być te truchło innej zwierzyny, które przyciąga te drapieżniki, gdy poszukują pożywienia. Mamy nadzieję, że już wiesz, jak wygląda polowanie na szakala.

Dowiedz się również jak polować na zwierzynę drobną.

Najnowsze wpisy