Polowanie na kozły w Polsce – czy jest to dozwolone?

Joanna | 2023-12-08

W Polsce polowanie na kozły jest popularne wśród myśliwych, głównie ze względu na charakterystyczne poroże tych zwierząt. To nie tylko tradycja, ale również szansa na zdobycie imponującej trofeum myśliwskiego. Aby uczestniczyć w takich polowaniach, trzeba jednak przestrzegać przepisów prawa łowieckiego, które każdy myśliwy powinien bardzo dobrze znać. Okres polowań na kozły jest precyzyjnie określony, aby utrzymać równowagę populacji zwierząt. Jak powinno przebiegać polowanie na kozły w Polsce i kiedy wypada sezon polowań na tę zwierzynę? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania z poniższego wpisu!

Polowanie na kozły, czyli samce sarny

Polowanie na kozły, czyli samce sarny, to praktyka myśliwska, która wymaga od myśliwego umiejętności identyfikacji zwierząt. Warto wiedzieć, że różnice pomiędzy tymi dwoma płciami zwierzyny nie ograniczają się jedynie do obecności poroża. Przede wszystkim głowa kozła, czyli samca sarny jest potężniejsza oraz posiada kształt tępego klina. Kolejną znaczącą różnicą jest widoczny u kozła pod brzuchem pędzel. To właśnie te cechy pozwalają na odróżnienie kozła od sarny.

Czym cechują się kozły?

W Polsce kozły można spotkać tak naprawdę w różnorodnych środowiskach, natomiast najczęściej przebywają one w lasach oraz na otwartych przestrzeniach, w tym łąkach. Jest to gatunek roślinożerny, który wykazuje wzmożoną aktywność w ciągu dnia. Kozły posiadają bardzo dobrze rozwinięty słuch, co sprawia, że łatwo wykrywają zagrożenie, a co za tym idzie — stanowią trudny cel do upolowania. Kiedy w Polsce przypada sezon polowań na kozły?

Sezon polowań na kozły

Na każdą zwierzynę można polować w określonych przedziałach czasowych. Jeżeli chodzi o kozły, to sezon łowiecki na nie przypada w okresie od 11 maja do 30 września. Inny okres polowań jest jedna w przypadku kóz i koźląt — sezon polowań na nie obejmuje okres od 1 października do 15 stycznia. Z czego wynikają różne okresy polowań na ten sam gatunek?

Ustanowienie różnych okresów polowań na kozły, kozy i koźlęta ma na celu zrównoważone zarządzanie populacją tych zwierząt, z uwzględnieniem cyklu reprodukcyjnego i ochronę młodych osobników. Przestrzeganie tych terminów jest więc kluczowe dla zrównoważonego myślistwa.

Polowanie na kozły w Polsce

Jak polować na kozły w Polsce?

Jak już zostało wspomniane, kozły posiadają bardzo dobrze rozwinięty słuch, dlatego bardzo łatwo można je spłoszyć. Polując na kozły w Polsce, przede wszystkim należy zachowywać się ostrożnie. Dobranie odpowiednich metod polowań również może pomóc w odstrzale tej zwierzyny. Co jeszcze warto wiedzieć podczas polowania na kozły?

Kryteria odstrzału kozłów

Czy na wszystkie kozły w Polsce można polować? Do odstrzału wybiera się osobniki najsłabsze, które nie powinny się rozmnażać, aby nie przekazywać wad genetycznych swojemu potomstwu. Przed ostrzałem kozła należy więc dobrze przeanalizować postawę zwierzyny, jej budowę, a także zachowanie. Jaką metodę wybrać podczas uczestnictwa w polowaniu na kozły?

Polowanie na kozły — sprawdzone metody

Polowanie na kozły wymaga od myśliwych nie tylko umiejętności obserwacyjnych, ale także zastosowania sprawdzonych metod. Jedną z efektywnych praktyk jest polowanie na wab. Metoda ta polega na imitowaniu charakterystycznych odgłosów, które przyciągają samce sarny. W tym przypadku można zastosować różne techniki wabienia, od imitacji dźwięków kóz, aż po użycie specjalnych wabików. Polując na kozły, warto dowiedzieć się również, jak powinno wyglądać polowanie na sarny.

Sarny, zarówno kozły, jak i kozy to pospolite zwierzęta, które są często spotykane na terenie kraju. Nie oznacza to jednak, że nie stanowią one pożądanego celu myśliwych — wręcz przeciwnie! To popularne zwierzęta, jednak trzeba wiedzieć, jak podejść do ich odstrzału oraz o czym należy pamiętać.

Najnowsze wpisy