Lornetka vs luneta termowizyjna – co wybrać?

Joanna | 2023-04-27

Obserwacja zwierzyny łownej to klucz do tego, aby polowania były sprawniejsze i przyjemniejsze. Służą do tego odpowiednie akcesoria, takie jak lornetki i lunety, które należą do najpopularniejszych w tym zakresie. Znacznie jednak różnią się między sobą oraz mają nieco inne obszary zastosowań. Sprawdźmy więc, co lepsze: lornetka czy luneta, oraz kiedy wybrać każde z tych akcesoriów. Serdecznie zachęcamy do lektury!

Lornetki dla myśliwych i ich cechy

Polujący wykorzystują głównie dwa rodzaje takich urządzeń: zwykłe lornetki myśliwskie, a także lornetki termowizyjne. Pierwsze z nich to urządzenia stanowiące absolutnie standardowe wyposażenie, aby jednak dobrze sprawdzały się podczas polowań, muszą być w odpowiedni sposób dobrane w oparciu o szereg różnych czynników.

Warto więc pamiętać, że nie ma modelu uniwersalnego, dlatego warto dokładnie określić swoje potrzeby, co pozwoli wybrać odpowiedni model. Nie poleca się więc wyboru lornetki ze zmiennym powiększeniem, grozi to bowiem niską jakością obrazu. Dlatego sprawdzone i polecane modele to średnice obiektywów od 50 do 63 mm, a także maksymalne powiększenie 10x. Warto zwrócić uwagę także na to, aby były to produkty poręczne i łatwe do schowania w ekwipunku myśliwskim, a także niezbyt ciężkie, aby wygodnie trzymać je na szyi.

Inne wyróżniki mają lornetki termowizyjne. Zgodnie z nazwą, wykorzystują one termowizyjny system, dzięki czemu sprawdzają się w warunkach ograniczonej widoczności. Idealnie nadają się także do obserwacji nocą. Takie polowania są wręcz niemożliwe bez odpowiednich gadżetów, warto więc się w nie zaopatrzyć.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, jaka lornetka do polowania sprawdzi się najlepiej i w oparciu o jakie czynniki ją wybrać, aby zapewnić sobie komfort polowania na co dzień.

Luneta czy lornetka

Lunety termowizyjne i ich najważniejsze cechy

Lunety termowizyjne to nowoczesne i zaawansowane urządzenia. Wysoce skuteczne i gwarantujące bezpieczeństwo łowów, dzięki dostępowi do kontrastowego obrazu, pozwalającego na szybkie określenie w otoczeniu gorących obszarów. Dodatkowo zapewniają widzenie przez mgłę, deszcz, a nawet śnieg, dlatego sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach. Są więc wykorzystywane nie tylko przez myśliwych, ale również przez różnego rodzaju służby bezpieczeństwa.

Lornetka czy luneta?

Luneta czy lornetka? W praktyce każde z tych urządzeń ma określone zalety. Najważniejsze są więc potrzeby kupującego oraz jego możliwości. Zwykła lornetka myśliwska to urządzenie najtańsze i najłatwiej dostępne. Przewagą jest więc duża dostępność, niska cena, a także łatwość obsługi. Doskonale sprawdzi się więc dla początkujących myśliwych, czyli takich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z polowaniami oraz aktywność tę wykonują z niską lub średnią częstotliwością.

Luneta to natomiast zaawansowane, profesjonalne i droższe urządzenie. Świetnie sprawdzi się więc w przypadku doświadczonych polujących, którzy potrzebują urządzenia nowoczesnego, niezawodnego i gwarantującego doskonałą precyzję działania. Taki sprzęt to przede wszystkim wysoki kontrast, duża dokładność, a także wysoki komfort oglądania. Atutem jest także możliwość zminimalizowania błędów oraz poprawy celności strzelania. Zdecydowanie więc jest to urządzenie dla osób, które chcą cały czas poprawiać swój kunszt w tym zakresie i są gotowi zainwestować w to większe środki finansowe.

Z naszego bloga dowiesz się także, jak wybrać lunetę termowizyjną oraz co jeszcze sprawia, że jest to urządzenie warte rozważenia.

Co lepsze: lornetka, czy luneta? Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, czy lunety termowizyjne to urządzenia lepsze, skuteczniejsze i bardziej zaawansowane. Ze względu na cenę nie są jednak dostępne dla każdego i nie stanowią produktu dla nowych myśliwych. Warto jednak rozważyć ich wybór później, jeśli okaże się, że złapaliśmy bakcyla, a polowania to coś, co chcemy robić profesjonalnie. Lunety to bowiem te sprzęty, które gwarantują maksymalny profesjonalizm, a także są akcesoriami na lata.

Najnowsze wpisy