Jak Odstraszyć Dziki? Poznaj Sprawdzone Sposoby

Joanna | 2023-11-29

W ostatnich latach nasilił się problem związany z pojawieniem się dzików na terenach zamieszkałych przez ludzi. To niecodzienne, choć powszechne już zjawisko stwarza wyzwania dla społeczności i rodzi wiele pytań, związanych z tym, w jaki sposób pozbyć się dzikich zwierząt, aby nie stanowiły one zagrożenia dla ludzi oraz ich zasobów. Jak i czym odstraszać dziki? Poznaj sprawdzone środki oraz sposoby. 

Zwiększona populacja dzików w miastach — z czego to wynika?

Jeszcze nie tak dawno temu, dziki w miastach stanowiły rzadkość. W ostatnim czasie obserwujemy jednak gwałtowny wzrost populacji tych dzikich zwierząt w obszarach miejskich, co budzi wśród wielu ludzi pytanie: z czego to wynika?

Jako jeden z głównych powodów tego zjawiska można wskazać urbanizację, która prowadzi do utraty naturalnych siedlisk dzikich zwierząt i zmusza je do poszukiwania innych obszarów do życia. Co raz więcej osiedli buduje się blisko lasów, co przyciąga dzikie zwierzęta i zachęca je do poszukiwania pożywienia w tego rodzaju miejscach.

Co zrobić, jeżeli spotka się dzika?

Wizja spotkania dzika w mieście spędza sen z powiek wielu osobom — w końcu w miastach spacerują nie tylko dorośli, ale i również dzieci. Warto wiedzieć, że jeżeli dzik nie poczuje się zagrożony, to nie zaatakuje. Dzikie zwierzę napotkane wraz z młodymi, lub w stanie zranienia może za to być niebezpieczne. W takim przypadku kategorycznie nie wolno uciekać lub krzyczeć, bo to może dodatkowo zachęcić zwierzynę do ataku. Warto powoli się wycofać, a jeżeli to możliwe, wejść na drzewo lub stromy głaz, na który dzik nie będzie miał możliwości się wdrapać. To, co również może pomóc, to latarka lub odtwarzanie dźwięków huku z telefonu. Czym odstraszać dziki, jeżeli znajdują się w okolicy?

Jak odstraszać dziki?

Jak odstraszać dziki? Skuteczne metody

Istnieje kilka skutecznych metod, które mogą być zastosowane do odstraszania dzików, zwłaszcza gdy zamieszkuje się obszary blisko lasów. Jeżeli zwierzęta te mają możliwość wtargnięcia na działkę, konieczne jest zamontowanie solidnego ogrodzenia, które skutecznie zabezpieczy teren. Dziki odstrasza się również za pomocą odstraszaczy ultradźwiękowych, które emitują dźwięki niesłyszalne przez ludzi, ale uciążliwe dla zwierząt. Dziki to płochliwe zwierzęta, dlatego wszelkie armatki hukowe czy petardy również skutecznie potrafią odstraszyć dziką zwierzynę. W sklepach dostępne są również chemiczne odstraszacze zapachowe, które sprawiają, że dziki unikają danego obszaru. Czy istnieją domowe metody odstraszania dzików?

Zobacz również: Polowanie na dziki w Polsce – zasady i informacje, które musisz znać

Domowy środek odstraszający dziki

Czym odstraszać dziki? Nie tylko środki dostępne w sklepach sprawdzą się w tym celu. Istnieje kilka domowych sposobów, które można wykorzystać do odstraszenia tej dzikiej zwierzyny.

  • Jedną ze skutecznych praktyk jest rozłożenie pukli włosów lub sierści psa na terenie posesji, w odstępach około 10 metrów. Te domowe środki można umieścić w pończosze lub materiałowej siatce i zawiesić je w wybranych miejscach na działce. Silny zapach sierści lub ściętych włosów odstrasza dziki i sprawia, że unikają one konkretnej lokalizacji. Podobny efekt dadzą ścierki nasączone ropą, która posiada intensywny zapach.
  • Inną praktyką jest wykorzystanie stracha na wróble, ubranego w przepoconą odzież. Intensywny zapach potu w połączeniu z obecnością tajemniczej postaci skłania dziki do unikania konkretnego obszaru.
  • Ostatnią już domową metodą na odstraszanie dzików, jest zawieszenie na posesji kilku metalowych puszek. Pod wpływem wiatru będą one wydawać dźwięki, które działają odstraszająco na dziki.

Kiedy skontaktować się z lokalnymi służbami?

Dziki zamieszkują tereny leśne, jednak coraz częściej można spotkać je w miastach, czy osiedlach na obrzeżach, zamieszkiwanych przez ludzi. Jeżeli natrafisz na tę dziką zwierzynę, poinformuj o tym incydencie straż miejską lub wydział ochrony środowiska w swojej lokalizacji.

Najnowsze wpisy