Jak dbać o buty trekkingowe – czyszczenie i pielęgnacja

Joanna | 2023-08-02

Buty myśliwskie to niezwykle ważny element ubioru na polowaniu, głównie z uwagi na to, że zapewniają stabilność podczas chodzenia po nierównych terenach. Aby dobrze spełniały swoją funkcję i posłużył jak najdłużej, bardzo ważne jest ich czyszczenie i pielęgnacja. Buty trekkingowe są narażone na intensywne działanie warunków atmosferycznych, błoto, kamienie i inne potencjalnie szkodliwe elementy, dlatego prawidłowa ich pielęgnacja jest niezwykle istotna. Jak dbać o buty trekkingowe i impregnować je? Zachęcamy do lektury wpisu i poznania odpowiedzi na te i inne pytania!

Czyszczenie butów trekkingowych — dlaczego jest takie ważne?

Czyszczenie butów trekkingowych stanowi kluczowy element ich pielęgnacji ze względu na wiele istotnych powodów. W trakcie polowania myśliwy porusza się po trudnych, często błotnistych terenach, gdzie, buty są nieustannie wystawione na kontakt z różnorodnymi elementami środowiska. Błoto, kamienie, liście, piasek, a także woda, to tylko niektóre z czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na stan butów.

Zbierający się brud i wilgoć mogą prowadzić do osłabienia struktury materiałów, co w konsekwencji może doprowadzić do szybszego zużycia butów. Ponadto zanieczyszczenia mogą wpłynąć na przyczepność podeszwy, która z kolei jest niezwykle istotna podczas poruszania się po trudnym i wymagającym terenie.

Regularne i skuteczne czyszczenie butów trekkingowych po każdej wyprawie jest kluczowe dla zachowania ich jakości i funkcjonalności. Usuwanie pozostałości liści, piasku i innych zanieczyszczeń pozwala uniknąć gromadzenia się brudu, a co za tym idzie, wpływa na ich żywotność.

Jak dbać o buty trekkingowe

Jak wyczyścić buty trekkingowe? Instrukcja krok po kroku

Buty trekkingowe są niezbędne w szafie każdego myśliwego. Warto jednak o nie odpowiednio zadbać, aby przedłużyć ich żywotność? Jak dbać o buty trekkingowe? Sprawdź poniższą instrukcję.

  • Wstępne oczyszczenie — na początek usuń z butów brud, liście czy gałązki, które mogą się zebrać w trakcie polowania. Delikatnie potrząśnij butami, aby pozbyć się z nich widocznych zanieczyszczeń;
  • Usunięcie brudu — do miski z letnią wodą dodaj detergent przeznaczony do delikatnych materiałów lub specjalny środek do czyszczenia butów trekkingowych. Zamocz miękką gąbkę lub szczoteczkę i delikatnie umyj powierzchnię butów, unikając moczenia wnętrza. Pamiętaj, aby nie używać mocnych detergentów, które mogą uszkodzić materiały;
  • Czyszczenie podeszwy — podeszwę oczyść wodą z dodatkiem łagodnego mydła lub specjalnego preparatu przeznaczonego do butów. Możesz wykorzystać starą szczoteczkę do zębów, aby dokładnie wyczyścić rowki i nacięcia podeszwy;
  • Płukanie — spłucz buty dokładnie czystą wodą, aby pozbyć się pozostałości detergentu. Upewnij się, że nie pozostają na nich żadne ślady mydła. Jak wysuszyć buty trekkingowe?
  • Wysuszanie — po dokładnym płukaniu, wyciśnij nadmiar wody z butów i osusz je na powietrzu w miejscu zacienionym. Unikaj bezpośredniego działania słońca lub źródeł ciepła, które mogą uszkodzić materiały;

Jak impregnować buty oraz jak często to robić?

Impregnowanie butów trekkingowych to kluczowa część pielęgnacji, która pomaga w ochronie materiałów przed wilgocią i zabrudzeniami. Proces ten polega na nakładaniu specjalnego preparatu impregnującego, który tworzy warstwę ochronną na powierzchni buta. Impregnat nakłada się na czyste i suche buty trekkingowe, natomiast po jego nałożeniu pozostawia się obuwie do czasu wchłonięcia się preparatu w materiał.

Jak przechowywać buty myśliwskie?

Wiadomo już, jak wyczyścić buty trekkingowe, ale w jaki sposób należy je przechowywać? 

Po zdjęciu obuwia dokładnie je wyczyść i pozostaw do wyschnięcia. Następnie umieść je w szafie lub pudełku na buty. Unikaj przechowywania w wilgotnych miejscach, aby zapobiec uszkodzeniom i pleśni. Dbanie o odpowiednie warunki przechowywania pozwoli utrzymać buty dla myśliwych w dobrym stanie przez wiele sezonów.

Najnowsze wpisy