Gdzie znajdują zastosowanie kamery termowizyjne do pomiaru temperatury?

Joanna | 2022-09-20

Urządzenia z technologią termowizyjną wykorzystywane są w różnych obszarach życia. Wykorzystuje się je nie tylko podczas polowań, które odbywają się w nocy, ale i również wielu innych miejscach. Choć początkowo eksploatowane były jedynie przez policję, jednostki ratownicze i wojsko, obecnie stosowane są nawet przez zwykłych ludzi, w celu ochrony prywatnych posesji. Znajdują one również zastosowanie w przemyśle budowlanym – są skuteczne w wykrywaniu przecieków w budynkach. W jakich miejscach można wykorzystać kamery termowizyjne do pomiaru temperatury? Poznaj odpowiedź z poniższego wpisu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jak działają kamery termowizyjne do pomiaru temperatury?

Wszystkie kamery termowizyjne działają na zasadzie promieniowania podczerwonego, które emitowane jest przez różne obiekty, w tym ludzi czy zwierzęta. Kamera termowizyjna służąca do pomiaru temperatury, analizuje ciepło emitowane przez ludzką twarz i na tej podstawie informuje o temperaturze człowieka. Ważne jest jednak to, że kamery termowizyjne nie są w stanie wykryć, czy dana osoba jest chora – ukazują one jedynie temperaturę ciała na danym obszarze. Czy zwykła kamera termowizyjna może zostać wykorzystana do pomiarów temperatur?

Czy wszystkie kamery termowizyjne nadają się do mierzenia temperatury?

W celu zmierzenia temperatury przy pomocy kamery termowizyjnej należy sięgnąć po urządzenie, przeznaczone do celów medycznych. Dlaczego jest to aż takie ważne?

Przede wszystkim dlatego, że urządzenia medyczne, cechują się większą dokładnością pomiarów, niż zwykłe kamery termowizyjne, które wykorzystuje się, chociażby na polowaniach. Zbyt duży błąd pomiarowy dawałby nieadekwatne wyniki, dlatego stosowanie tego rodzaju sprzętu w placówkach publicznych nie miałoby sensu.

urządzenia i kamery termowizyjne do pomiaru temperatury

Gdzie można wykorzystać kamery termowizyjne do pomiaru temperatury?

Pandemia Covid-19, która rozpoczęła się pod koniec 2019 roku, wymusiła na wielu firmach oraz placówkach publicznych obowiązek sprawdzania temperatury. W miejscach, gdzie gromadzi się dużo ludzi, zmierzenie każdemu temperatury ciała klasycznym termometrem było bardzo uciążliwe. Z tego też powodu w wielu placówkach zaczęto wykorzystywać kamery termowizyjne do pomiaru temperatury. W jakich miejscach znalazły swoje zastosowanie?

Prywatne firmy

Wiele firm w trakcie trwania pandemii przeniosło się na pracę zdalną. W końcu jednak nastąpił powrót do normalności. W celu ochrony pracowników i zmniejszenia ryzyka zachorowań wiele firm zdecydowało się na robienie pomiarów temperatury, przed wejściem do obiektu, w którym się pracuje. W takim wypadku dobrze sprawdziły się kamery termowizyjne, które mogły zmierzyć temperaturę pracownikom, zanim przystąpili do pracy i spotkali się ze swoimi współpracownikami.

Centra handlowe

Kamery termowizyjne do pomiaru temperatury znalazły swoje zastosowanie w centrach handlowych oraz mniejszych sklepach. Zamontowanie ich w tego rodzaju miejscach miało na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa, co na większych metrażowo obiektach jest bardziej możliwe.

Lotniska

W ciągu 24h na lotnisku przebywa bardzo wiele osób. Ludzie odlatują i przylatują z innych krajów, dlatego ryzyko, że w takim miejscu rozprzestrzeni się wirus, jest naprawdę wysokie. Sprawdzanie każdemu z osobna temperatury w takim miejscu jest nie lada wyzwaniem, dlatego kamery termowizyjne do mierzenia temperatury sprawdzają się na lotniskach doskonale. Znacznie ułatwiają pracę wszystkim osobom, funkcjonującym na terenie tego obiektu.

Kamery termowizyjne do pomiaru temperatury to niezwykle przydatne urządzenia, jednak należy pamiętać, że nie służą do wykrywania choroby, a jedynie zmierzenia temperatury ciała człowieka. Ich pomiar może być różny, w zależności od umiejscowienia kamery, a nawet punktu pomiaru na ciele. Nie da się jednak ukryć, że znacznie ułatwiły pracę w wielu branżach, w trakcie trwania pandemii. Zachęcamy również do sprawdzenia, jak działa kamera termowizyjna.

Najnowsze wpisy