Gdzie zamontować fotopułapkę i jak to zrobić?

Joanna | 2023-05-19

Fotopułapka to kamera leśna, która umożliwia obserwację dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. To idealne rozwiązanie dla myśliwych, którzy chcą bardzo dokładnie poznać zwyczaje dzikich zwierząt lub po prostu chcą uchwycić piękno natury. Aby uzyskać pożądane efekty, nie wystarczy wyłącznie zakupić wysokiej jakości fotopułapki – równie ważne jest odpowiednie jej zamontowanie. Jak zamontować fotopułapkę oraz w jakim miejscu najlepiej to zrobić? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz z poniższego wpisu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Montaż fotopułapki – jak prawidłowo to zrobić?

Prawidłowy montaż fotopułapki jest kluczowy do tego, aby uzyskać wysokiej jakości zdjęcia i nagrania dzikich zwierząt. W jaki sposób więc to zrobić?

Przede wszystkim, warto upewnić się, że wybrane miejsce jest odpowiednie do zamontowania kamery leśnej. Najlepiej, aby fotopułapka była umieszczona w miejscu, gdzie przemieszczają się zwierzęta – można zaliczyć więc do nich szlaki, tropy, czy też wybiegi. Ślady łap odbite na ziemi powinny pomóc w znalezieniu terenu, po którym często porusza się dzika zwierzyna.

Tym, co jeszcze warto zrobić, jest dokładne przeczyszczenie terenu, gdzie będzie umieszczona fotopułapka – warto usunąć wszelkie gałęzie, kamienie, a także inne przeszkody, które mogłyby zakłócić zdjęcia lub nagrania z fotopułapki.

Gdzie ustawić fotopułapkę?

Fotopułapki są coraz częściej używane nie tylko przez miłośników przyrody, ale i również myślistwa. Jednym z najważniejszych kroków, aby zrobić dobre zdjęcie zwierzęcia lub nagrania go, jest umieszczenie jej w odpowiednim miejscu. Fotopułapkę najlepiej zamontować na terenie, gdzie jest cień lub półcień, ponieważ światło bezpośrednie może zakłócać działanie urządzenia i wpłynąć na jakość zdjęć. Najlepszym miejscem na umieszczenie fotopułapki jest ogrodzenie, słup lub drzewo. To właśnie one będą zapewniać najstabilniejsze podparcie.

Jak zamontować fotopułapkę

Jak zamaskować fotopułapkę? Skuteczne maskowanie

Wiadomo już, gdzie i  jak ustawić fotopułapkę, ale w jaki sposób ją zamaskować i w jakim celu się to robi?

Maskowanie fotopułapki jest ważne, aby zwierzęta nie zauważyły jej obecności i nie unikały miejsca, gdzie jest ona ustawiona. Do najpopularniejszych sposobów maskowania fotopułapki można zaliczyć:

  • Wykorzystanie naturalnego środowiska – najlepszym sposobem na zamaskowanie fotopułapki jest ustawienie jej w naturalnym środowisku. Warto ustawić ją w pobliżu drzew, krzewów lub kamieni, które pomogą w jej kamuflażu. Do urządzenia można również przykleić korę drzewną, co dodatkowo sprawi, że będzie ona mniej widoczna na terenie leśnym;
  • Zastosowanie siatki kamuflującej – na rynku dostępne są specjalne kamuflaże, które można nakładać na fotopułapkę. Posiadają one różne kolory i wzory, co pozwala na dopasowanie ich do terenu, gdzie ma być zamontowana fotopułapka. Kamuflaż bardzo dobrze potrafi zmniejszyć widoczność urządzenia na dowolnym terenie;
  • Użycie gałęzi i liści – do fotopułapki można przykleić nie tylko korę drzewną, ale i również gałęzie i liście, dzięki czemu dostosuje się urządzenie do naturalnego terenu;
  • Zastosowanie obudowy ochronnej – na rynku dostępne są nie tylko siatki kamuflujące, ale i również obudowy ochronne, które pozwolą na sprytne zamaskowanie urządzenia. Dodatkowo chronią one sprzęt przed żywymi istotami, a także trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Przeczytaj również wpis o tym, jaka fotopułapka do lasu sprawdzi się najlepiej i wybierz urządzenie, które pozwoli Ci na obserwację przyrody, a także dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku! Dzięki temu urządzeniu poznasz zachowania zwierząt i lepiej przygotujesz się na nadchodzące polowania.

Najnowsze wpisy