Dziczyzna w polskiej kuchni — porady

Joanna | 2024-01-19

W polskiej kuchni dziczyzna zajmuje szczególne miejsce, a wszystko z uwagi na fakt, że wyróżnia się niepowtarzalnym smakiem i aromatem. To wyjątkowe mięso, którego przygotowanie nie jest trudne, a bogactwo smaków sprawia, że można stworzyć z niego wiele potraw. Jak przyrządzić dziczyznę, aby w pełni cieszyć się jej smakiem? Co dokładnie można zrobić z mięsa z dzika? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania z naszego wpisu!

Co to jest dziczyzna?

Dziczyzna to ogólne określenie stosowane na mięso pochodzące z dzikich zwierząt, takich jak dziki, jelenie, sarny czy daniele. Nie da się ukryć, że dziczyzna stanowi element tradycji łowieckiej i bardzo często gości na stołach u myśliwych. Ze względu na niską zawartość tłuszczu, bogactwo smaków i wysoką jakość, cieszy się dużą popularnością wśród smakoszy mięs. Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak przyrządzić dziczyznę, warto dowiedzieć się, co w ogóle można z niej przygotować.

Co można zrobić z dziczyzny?

Z dziczyzny można przygotować szereg przepysznych dań, a jednym z klasycznych i popularnych wyborów jest pieczeń z dzika, którą można podać w sosie myśliwskim, z pyzami oraz czerwoną kapustą. To jednak nie wszystko. Z dziczyzny można przyrządzić także zająca w galarecie, gulasz z jelenia, a także wszelkiego rodzaju wędliny, pasztety, czy też kiełbasy. Warto jednak wiedzieć, że mięso dzikich zwierząt, które upolowane jest w jesiennych miesiącach lub na początku zimy, uznawane jest za najsmaczniejsze i najbardziej delikatne, co dodatkowo podkreśla jego wyjątkowy smak. Ważne jest nie tylko samo mięso, ale i jego właściwe przyrządzenie. Jak przygotować dziczyznę, aby zachwyciła swoim smakiem wszystkich domowników?

pasztet z dziczyzny

Jak przyrządzić dziczyznę? Podpowiadamy!

Dziczyznę można tak naprawdę przygotować na wiele różnych sposobów. Obejmują one: pieczenie, duszenie, grillowanie, grillowanie na rożnie i smażenie. To, co jednak jest najważniejsze, to odpowiednie przygotowanie dziczyzny przed obróbką kulinarną. Jak przygotować dziczyznę, aby była aromatyczna?

Bardzo ważne jest schłodzenie mięsa, co sprawia, że staje się ono miękkie, kruche i delikatne. Jest to istotny punkt z uwagi na fakt, że mięso z dzikich zwierząt jest stosunkowo twarde.

W czym zamarynować dziczyznę?

Przed przystąpieniem do obróbki niezbędne jest zamarynowanie mięsa, co można zrobić w winie wytrawnym, czerwonym, bądź też w zwykłym occie. Marynatę należy wzbogacić o przyprawy w postaci ziół, soli i pieprzu. Dzięki temu potrawy z dziczyzny będą nie tylko smaczne, ale i również aromatyczne. Wspominaliśmy już o różnych metodach przygotowywania dziczyzny, dlatego, na czym najlepiej smażyć to mięso?

Na czym najlepiej smażyć dziczyznę?

Dziczyznę można smażyć zarówno na oleju, jak i również smalcu. Oba te rozwiązania zapewniają doskonały smak i chrupkość mięsa. Warto jednak wiedzieć, że smażenie dziczyzny na smalcu dodaje intensywnego, charakterystycznego smaku, jednocześnie podkreślając jego naturalny aromat. To właśnie z tego powodu jest on najczęściej wybierany do smażenia tego rodzaju mięsa.

Dziczyzna i jej zalety

Dziczyzna to tradycyjne mięso, które uwielbiane jest nie tylko ze względu na swój niezastąpiony smak, ale i również zalety, jakie niesie za sobą jej spożywanie. Mięso to jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka, a także aminokwasów. To jednak nie wszystko — jak już wspomnieliśmy, charakteryzuje się ona niską zawartością tłuszczów, co sprawia, że jest chętnie wybierana przez osoby o zdrowym i aktywnym trybie życia. Na tym nie kończy się jednak lista zalet spożywania dziczyzny, jednak warto o tym przekonać się samemu.

Najnowsze wpisy