Czy termowizja myśliwska jest skuteczna w polowaniu na dziki?

Joanna | 2023-01-15

Termowizja to technologia, która pozwala na widzenie ciepła emitowanego przez obiekty i żywe organizmy. Coraz częściej jest ona wykorzystywana nie tylko przez policję czy wojsko, ale i również chętnie stosuje się ją w myślistwie, między innymi do polowania na dziki. Czy jednak termowizja faktycznie sprawdza się w tej roli i czy jest skutecznym narzędziem dla myśliwych? Jak wygląda polowanie z termowizją na dziki? Poznaj odpowiedzi na najistotniejsze w tym zakresie pytania. Zapraszamy do lektury!

Czym cechują się dziki?

Dziki to zwierzęta, które charakteryzują się wysoką inteligencją i zdolnością adaptacji do różnych środowisk. Są doskonałymi tropicielami i polującymi, a ich silne i szybkie ciała umożliwiają im skuteczną obronę przed drapieżnikami. Dziki żyją w stadach, w których panuje silna hierarchia i są wobec siebie bardzo lojalne. Są również zwierzętami o dużym instynkcie rodzicielskim i opiekują się swoimi młodymi bardzo troskliwie. Ich dieta składa się głównie z roślinności, ale zdarza im się również polować na mniejsze zwierzęta. Dziki są bardzo elastyczne i potrafią dostosować się do różnych warunków środowiskowych, dlatego można je spotkać w lasach, parkach, a nawet w miejskich obszarach, co w ostatnim czasie zdarza się bardzo często. Ogólnie rzecz biorąc, dziki to silne, inteligentne i elastyczne zwierzęta, które potrafią przetrwać w różnych warunkach i środowiskach, dlatego też polowanie na dziki wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. W polowaniu na tę zwierzynę może pomóc termowizja, jak na przykład lunety termowizyjne czy monokulary termowizyjne. Czy jednak polowanie na dziki z termowizją w Polsce jest legalne? 

polowanie na dziki z termowizją

Czy w Polsce legalne jest polowanie na dziki z termowizją?

W Polsce polowanie na dziki jest legalne i odbywa się według określonych przepisów. Wśród narzędzi, które mogą być wykorzystywane przez myśliwych podczas polowania na tę zwierzynę, znajduje się także termowizja. Jest to technologia pozwalająca na zobrazowanie promieniowania cieplnego emitowanego przez różne obiekty i zwierzęta. Dzięki temu myśliwy może lepiej zlokalizować i oszacować odległość dzika, co zwiększa skuteczność polowania. Korzystanie z termowizji podczas polowania na dziki jest więc legalne, o ile jest ono prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami etycznymi. Ważne jest także, aby myśliwi posiadali odpowiednie uprawnienia i pozwolenia, które są wymagane do udziału w polowaniach.

Polowanie z termowizją na dziki regulowane jest poprzez Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Określa ono, że “do wykonywania polowania w nocy na dziki dopuszcza się używanie noktowizyjnych i termowizyjnych celowniczych urządzeń optycznych”. A jak wygląda polowanie na dziki z termowizją? 

Jak polować na dziki z termowizją?

Polowanie na dziki z termowizją to nowoczesna metoda, która pozwala na zwiększenie skuteczności polowania poprzez umożliwienie śledzenia zwierzyny za pomocą specjalnego sprzętu wyposażonego w kamerę termowizyjną. Jest to szczególnie przydatne w trudnych warunkach pogodowych lub w przypadku polowania w nocy, ponieważ umożliwia łatwe wykrycie ciepła wydzielanego przez zwierzę. Aby polowanie z termowizją było skuteczne, to przede wszystkim konieczne jest korzystanie z wysokiej jakości sprzętu, który zapewnia dobrą rozdzielczość obrazu i pomaga w określeniu miejsca, w którym najprawdopodobniej znajduje się dzik. Ważne jest również, aby stosować odpowiednie taktyki polowania, takie jak skradanie się do celu lub wykorzystywanie wabików, aby przywołać do siebie zwierzynę.

Polowanie na dziki z termowizją jest niezwykle skuteczne, o czym warto przekonać się samodzielnie.

Najnowsze wpisy