Czy termowizja myśliwska jest legalna w Polsce?

Joanna | 2023-10-03

Termowizja myśliwska to sprzęt, który znacząco wpłynąć na efektywność polowania, dlatego nie ma w tym nic dziwnego, że jest tak chętnie wykorzystywana. Jest to technologia, która pozwala myśliwym obserwować zwierzynę nocą lub w trudnych warunkach oświetleniowych, co zwiększa ich szanse na sukces. Czy termowizja myśliwska jest legalna w Polsce? W jakich przypadkach można ją stosować? Poznaj obecne przepisy dotyczące stosowania termowizji podczas polowania i dowiedz się, czy jest legalna!

Luneta termowizyjna od Guideir

Jak działa termowizja myśliwska?

Na samym początku warto dowiedzieć się więcej na temat tego, co to jest i jak działa termowizja myśliwska. Termowizja to technologia, która wykorzystuje promieniowanie podczerwone emitowane przez ciała i obiekty, a następnie przekształca je w obraz, który wyświetla się na ekranie urządzenia. Dzięki tej technologii możliwe jest obserwowanie zwierząt nawet w całkowitych ciemnościach — termowizja nie wymaga bowiem ani sztucznego oświetlenia, ani słońca, aby funkcjonowała prawidłowo.

Z uwagi na swoje funkcje, termowizja pozwala na bardziej skuteczne śledzenie zwierząt podczas polowania w nocy, a także wpływa na precyzję i skuteczność polowania. Jak wyglądają przepisy w sprawie korzystania z tego urządzenia i czy termowizja jest legalna w Polsce?

Czy termowizja myśliwska jest legalna w Polsce?

Termowizja myśliwska to sprzęt, którego stosowanie bardzo długo nie było legalne w Polsce. Sytuacja ta zmieniła się jednak częściowo z powodu wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). W miejscach, gdzie pojawiły się ogniska tej choroby, stało się konieczne podjęcie działań mających na celu kontrolę i zwalczanie dzików, które mogą przenosić ASF. Z tego powodu legalne jest stosowanie urządzeń termowizyjnych, takich jak na przykład monokulary termowizyjne, w miejscach, gdzie występują ogniska tej choroby. Czy termowizja myśliwska jest legalna również w innych przypadkach?

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 listopada 2022 roku wprowadziło pewne zmiany w przepisach dotyczących polowania. Zgodnie z tym rozporządzeniem: „do wykonywania polowania w nocy na dziki, lisy, borsuki, kuny domowe, norki amerykańskie oraz ptaki i ssaki należące do inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii lub Polski, dopuszcza się używanie noktowizyjnych i termowizyjnych celowniczych urządzeń optycznych”.

Choć termowizja myśliwska stała się legalnym narzędziem dla myśliwych w określonych sytuacjach, to nadal jednak obowiązują ścisłe przepisy regulujące jej stosowanie na polowaniach w nocy.

Na co można polować z termowizją?

Zgodnie z prawem myśliwi w Polsce mogą korzystać z termowizji do polowania na takie gatunki zwierząt jak: dziki, lisy, borsuki, kuny domowe, norki amerykańskie oraz ptaki i ssaki, jednak tylko takie, które stanowią zagrożenie dla przyrody i rolnictwa w Polsce lub Unii Europejskiej.

Jaka termowizja dla myśliwego?

Wybór odpowiedniej termowizji zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji myśliwego. Istnieje wiele różnorodnych urządzeń termowizyjnych dostępnych na rynku, z których myśliwy może wybierać, w zależności od swoich osobistych preferencji i celów.

Na rynku dostępne są różne typy urządzeń termowizyjnych, takie jak lunety, monokulary, lornetki i nasadki na broń. Podczas ich wyboru warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, takich jak rozdzielczość obrazu, możliwość przybliżenia oraz odporność na trudne warunki atmosferyczne, takie jak opady deszczu, śniegu czy skrajna temperatura. Dobrej jakości termowizja pozwoli myśliwemu precyzyjnie identyfikować cele nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoje oczekiwania i warunki, w jakich będzie się polować, aby wybrać urządzenie, które najlepiej sprosta pojawiającym się wyzwaniom.

Najnowsze wpisy