Czy dzieci mogą chodzić na polowanie? Obowiązujące regulacje w Polsce

Joanna | 2024-02-16

Czy dzieci mogą brać udział w polowaniach? Polskie prawo reguluje tę kwestię z uwagą na bezpieczeństwo, zarówno dzieci, jak i wszystkich innych osób znajdujących się w otoczeniu. Każdy myśliwy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że polowanie to nie tylko pasja, ale i wielka odpowiedzialność. Obecność dzieci na polowaniach budzi więc wiele emocji, dyskusji oraz wywołuje kontrowersje w społeczeństwie. Jakie zasady obowiązują w Polsce odnośnie uczestnictwa dzieci na polowaniu? Przyjrzyj się bliżej regulacjom odnośnie tej kwestii w kraju!

Czy dzieci mogą chodzić na polowanie? Obowiązujące przepisy

Polowanie to niezwykle odpowiedzialna czynność, wymagająca szczególnej uwagi i ostrożności. Podczas polowania przebywa się w lesie, w otoczeniu dzikich zwierząt, korzystając przy tym z broni palnej. Wszystkie te czynniki sprawiają, że polowanie z udziałem dzieci budzi wiele kontrowersji i wywołuje sprzeczne emocje w społeczeństwie. Dawniej myśliwi mieli możliwość zabierania swoich pociech na polowania, przekazując im tym samym tradycję myśliwską od najmłodszych lat. W 2018 roku doszło jednak do znaczącej zmiany w polskim prawie łowieckim, wprowadzającej zakaz zabierania osób poniżej 18 roku życia na polowania. Ta reforma spotkała się z dużym niezadowoleniem wśród społeczności myśliwych, dla których polowanie stanowi nie tylko pasję, ale często również rodzinną tradycją, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Kara za zabranie dzieci na polowanie

Za złamanie zakazu zabraniającego zabierania dzieci na polowania grozi surowa kara. Osoba naruszająca ten przepis może być ukarana karą grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności na okres do jednego roku. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży z rodzin myśliwskich.

 dzieci na polowaniu

Dzieci na polowaniu – za i przeciw

Choć polowanie z dziećmi budzi silne emocje, zarówno wśród myśliwych, jak i wszystkich innych grup społecznych, to jednak warto poznać wszystkie za i przeciw w sprawie udziału dzieci na polowaniu. Jakie argumenty w tej sprawie pojawiają się najczęściej? Sprawdź je poniżej!

Dzieci na polowaniu? Myśliwi są za!

Myśliwi są zdecydowanie za udziałem dzieci w polowaniach, ponieważ widzą w tym doskonałą okazję do przekazania tradycji myśliwskiej z pokolenia na pokolenie. Polowanie z pociechami pozwala nie tylko zaszczepić w nich pasję do zwierząt, ale również uczy szacunku i odpowiedzialności wobec nich, wprowadzając dzieci w świat etycznego obchodzenia się ze zwierzętami. Co o dzieciach na polowaniu mówi jednak druga strona?

Argumenty przeciw zabieraniu dzieci na polowania

Istnieją również argumenty przeciwko zabieraniu dzieci na polowania. Niektórzy uważają, że uczestnictwo w takich wydarzeniach może uczyć dzieci brutalności od najmłodszych lat oraz sprawić, że będą one bardziej skłonne do przemocy w przyszłości. Ponadto polowanie z udziałem dzieci może zagrażać ich bezpieczeństwu i zdrowiu, doprowadzając do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

Niezależnie od tego, po której stronie się jest, prawo jest prawem i należy go przestrzegać. Czy jednak zakaz zabierania dzieci na polowanie może zostać zniwelowany?

Czy dzieci znów będą mogły uczestniczyć w polowaniach?

Czy istnieje szansa, że dzieci znów będą mogły uczestniczyć w polowaniach? W lipcu 2023 roku do Sejmu wpłynął kolejny projekt w tej sprawie, który ma pozwolić młodzieży uczestniczyć w takich wydarzeniach. Jeśli zostanie uchwalony, osoby w wieku powyżej 15 lat będą mogły brać udział w polowaniach za zgodą swoich rodziców. Od tego czasu nie ma jednak żadnych wieści w tej sprawie, dlatego nie wiadomo, czy młodzież będzie mogła brać udział w polowaniach.

Najnowsze wpisy