6 skutecznych sposobów na komary

Joanna | 2023-08-16

Każdy, niezależnie od tego, czy jest myśliwym, czy pasjonatem przebywania na świeżym powietrzu, spotkał się z uciążliwym problem, jakim są komary. Te drobne, zawzięte owady potrafią w mgnieniu oka zmienić wspaniały wieczór czy fascynujące polowanie w trudną walkę z nieprzyjemnymi ukąszeniami i swędzeniem. Co jest najlepsze na komary? Jak się przed nimi chronić? Poznaj najlepsze środki i sposoby na walkę z nimi!

Dlaczego należy odstraszać komary?

Komary, choć może się wydawać, że są wyłącznie irytujące, stanowią potencjalne nosicieli różnego rodzaju chorób. Ich ukąszenia nie tylko powodują swędzenie i dyskomfort, ale również mogą przyczynić się do przenoszenia wirusów i bakterii na ludzi oraz zwierzęta. W zależności od regionu, w którym przebywamy, komary mogą być wektorem chorób takich jak malaria, wirus Zika czy gorączka Zachodniego Nilu. Warto więc pamiętać, że obrona przed tymi drobnymi, lecz groźnymi owadami, ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa. W jakim okresie oraz gdzie znajduje się najwięcej komarów?

Kiedy i gdzie jest najwięcej komarów?

Najwięcej komarów można spotkać głównie w okresie letnim, gdy temperatury są wyższe — takie warunki sprzyjają rozmnażaniu się tych owadów, co sprawia, że automatycznie jest ich więcej. Aktywność komarów może się jednak różnić w zależności od regionu geograficznego oraz lokalnych warunków.

Problem z komarami dotyczy nie tylko osób wypoczywających na świeżym powietrzu i miłośników wędrówek, ale i również myśliwych. Wynika to z faktu, że polują oni na terenach, na których aktywność komarów jest wzmożona. Lasy są naturalnym środowiskiem rozwoju komarów, ze względu na dostęp do wilgotnych terenów. W okolicach stawów, bagien, a także na łąkach, które są blisko zbiorników wodnych, populację komarów mogą być szczególnie wysokie. W jaki sposób myśliwi mogą chronić się przed komarami?

Najlepsze sposoby na komary  – Skuteczne środki nie tylko dla myśliwych

Obecnie na rynku można znaleźć wiele środków, które przeznaczone są do ochrony przed uciążliwymi owadami. Jaki jest najlepszy sposób na komary? Przygotowaliśmy 6 propozycji, które Cię przed nimi ochronią!

1. Środki i preparaty na komary

Środki na komary, które do kupienia są w sklepach, stanowią zbiór olejków eterycznych, a także organicznych związków chemicznych DEET, które skutecznie odstraszają komary. Zapachy te są wyjątkowo nieprzyjemne dla komarów, dlatego unikają one obszarów, na których są stosowane.

2. Czego nie lubi komar? Naturalne odstraszacze komarów

Dla osób, które chcą unikać chemicznych substancji, dobrze sprawdzą się naturalne odstraszacze komarów w postaci olejków eterycznych. Olejki, takie jak olejek z eukaliptusa, lawendy, cytrynelli czy mięty pieprzowej, są często wykorzystywane jako skuteczne odstraszacze komarów. Ich intensywny zapach działa odstraszająco na owady, uniemożliwiając im zbliżanie się do skóry. Mogą być one dodawane do balsamów i kremów lub stosowane w formie sprejów. Trzeba jednak aplikować je częściej, niż ich chemiczne odpowiedniki, aby spełniały swoją funkcję.

czego nie lubi komar

3. Odpowiedni ubiór

Odpowiedni ubiór odgrywa kluczową rolę w ochronie przed komarami, szczególnie podczas polowań. Kalosze, długie spodnie i długi rękaw to elementy, które stanowią skuteczną tarczę przed ukąszeniami tych natrętnych owadów.

4. Lampy owadobójcze

Lampy owadobójcze stanowią skuteczne narzędzie w walce z komarami i innymi uciążliwymi owadami. Wykorzystując promieniowanie ultrafioletowe, przyciągają owady do źródła światła, a następnie eliminują je za pomocą elektrycznego impulsu. To rozwiązanie szczególnie przydatne w przestrzeniach domowych, ogródkach czy na tarasach. Co jeszcze na komary?

5. Świece zapachowe – pachnący sposób na komary

Świece zapachowe, szczególnie te, wzbogacone olejkami eterycznymi mogą pełnić rolę naturalnych odstraszaczy komarów. Jak już zostało wspomniane, emitują one nieprzyjemny dla owadów zapach, który je odstrasza.

6. Moskitiery

Moskitiery to skuteczne i sprawdzone rozwiązanie, które może zapewnić ochronę przed komarami wewnątrz pomieszczeń. Montowane na oknach tworzą fizyczną barierę, która nie tylko zapobiega dostępowi owadów do wnętrza, ale także umożliwia swobodny przepływ powietrza.

Mamy nadzieję, że wybierzesz dla siebie dobry środek na komary, a w wolnej chwili sprawdź, jakie gadżety na polowanie są Ci jeszcze potrzebne!

Najnowsze wpisy