Zalety celowników termowizyjnych – co warto wiedzieć o sprzęcie dla polujących?

Joanna | 2022-03-05

Termowizja na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zrewolucjonizowała wiele popularnych branż. Obecnie urządzenia oparte o jej technologię stanowią podstawowe wyposażenie w przypadku wielu branż. Wśród nich znajduje się między innymi myślistwo, które zyskało znacząco na profesjonalizmie od kiedy zaczęto stosować lunety termowizyjne, monokulary, czy chociażby celowniki termowizyjne. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej tym ostatnim narzędziom myśliwskim. Zobaczymy jakie mają celowniki termowizyjne zalety, a także dowiemy się jak sprawują się w standardowych czynnościach łowieckich.

Czym są celowniki termowizyjne i jaki wpływ mają podczas polowań?

Zanim rozpoczniemy szczegółowe omawianie celowników, należy je odpowiednio zaprezentować. Wspomniane artykuły stanowią udogodnienie dla polujących, ponieważ pozwalają na łatwiejsze namierzenie celu w warunkach terenowych, przy utrudnionej widoczności. Dzięki rejestrowaniu promieniowania podczerwonego nie straszne są im zjawiska takie jak mgła czy dym. Temperatura ciała wytwarza więcej promieniowania niż standardowe przedmioty, dlatego w obrazie celownika z łatwością można namierzyć poruszające się obiekty w postaci zwierząt. Po tym krótkim przedstawieniu przekonajmy się jakie są zalety celowników termowizyjnych.

Plusy korzystania z celowników termowizyjnych

Pierwszym czynnikiem, który już został wcześniej przytoczony jest zwiększona widoczność niezależnie od panujących warunków. W przypadku nocnych łowów korzystanie z celowników może być znaczące, bowiem pozwalają one dokładnie zlokalizować poruszający się cel. Jednocześnie stanowią ochronę dla myśliwego, dzięki czemu może on obserwować dokładne zachowanie zwierzyny i jej ewentualny atak. Poruszanie się po lesie z bronią wyposażoną w celownik termowizyjny sprawia, że każda decyzja podejmowana przez myśliwego odnośnie strzału może być odpowiednio przeanalizowana.

Inną korzyścią wynikającą z użytkowania celowników termowizyjnych jest poprawa jakości podczas polowania. Ludzki wzrok bywa niekiedy zawodny, dlatego warto korzystać z dostępnych na rynku usprawnień. W przypadku łowiectwa celowniki termowizyjne pozwalają na chłodną kalkulację odległości celu od polującego i jednocześnie umożliwiają na dokładne wymierzenie broni w kierunku przyszłej zdobyczy. Stosowanie profesjonalnego celownika gwarantuje także lepszą skuteczność podczas oddawania strzału przez myśliwego.

celowniki termowizyjne zalety

Parametry odświeżania mają znaczący wpływ na wyświetlany obraz

Najlepsze celowniki termowizyjne posiadają również plusy w postaci parametrów odświeżania obrazu. Urządzenia posiadające wartości przekraczające pułap 50Hz uznawane są za atrakcyjne ze względu na płynny obraz pojawiający się na wyświetlaczu. To niezwykle istotna cecha, szczególnie w przypadku obiektów będących w ciągłym ruchu. Warto także wspomnieć, że omawiane artykuły myśliwskie przystosowane są do trudnych warunków terenowych. Dzięki czemu odporne są na różnego rodzaju upadki, kontakt z wodą, pył, kurz i inne czynniki, z którymi możemy mieć do czynienia w terenie. Wytrzymałość tego sprzętu sprawia, że są one w stanie być użytkowane przez wiele lat intensywnych łowów.

Urządzenia od Guide Sensmart to synonim jakości oraz użyteczności

Termowizja w przypadku myślistwa to spore udogodnienie, które ma olbrzymi wpływ na przebieg podejmowanych przez polujących działań. Nowoczesne celowniki monitorujące podczerwień potwierdzają tę zależność, sprawdzając się szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. Dysponując tego typu sprzętem osoba polująca może czuć się pewna podejmowanych decyzji, jednocześnie dbając przy tym o wszelkie kwestie związane z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa. Zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą artykułów termowizyjnych produkowanych przez firmę Guide Sensmart. To wysokiej jakości sprzęt myśliwski, który sprawdzi się w nawet najbardziej wymagających warunkach. Polecają go łowcy będący na różnym poziomie zaawansowania.

Najnowsze wpisy