Survival – co to jest ?

Joanna | 2023-11-15

Survival, czyli inaczej sztuka przetrwania, to jak sama nazwa wskazuje, aktywność mająca na celu nauczenie człowieka dostosowania się do trudnych warunków. To nie tylko zdolność radzenia sobie w skrajnych sytuacjach, ale także umiejętność wykorzystywania zasobów, które dostępne są w naturalnym środowisku. W ramach tej aktywności ludzie rozwijają instynkty przetrwania, a także pozyskują i udoskonalają wiele cennych umiejętności. Należą do nich między innymi nauka budowy schronienia, poszukiwania pożywienia, czy też nawet nauka orientacji w terenie.

Survival to aktywność, która nie jest dla wszystkich. Wynika to z faktu, że wymaga od ludzi siły fizycznej, a także psychicznej odporności. W trakcie tego wyzwania można natrafić na wiele trudnych sytuacji, z którymi nie każdy sobie poradzi. Nie da się jednak ukryć, że jest to doskonały sposób na udoskonalenie praktycznych umiejętności, a także sposób do samorozwoju. Wiadomo już, co to znaczy survival, ale czym różni się między innymi od preppingu i bushcraftu?

Czym się różni survival od preppingu?

Survival i prepping, choć są do siebie podobne, to jednak posiadają kluczowe różnice. Dodatkowo bardzo często są one ze sobą mylone. Prepping to nauka przetrwania podczas różnych kryzysów, jak klęski żywiołowe, czy inne trudne i nieoczekiwane sytuacje. Skupia się głównie na umiejętnościach pozyskiwania żywności, leków oraz wszystkich innych środków, które są niezbędne do przeżycia.

Czym się różni survival od bushcraftu?

Jeżeli chodzi o bushcraft to również jest on bardzo podobny do survivalu, jednak polega on zupełnie na czymś innym. Przede wszystkim skupia się on na sztuce przetrwania w naturalnym środowisku. W większości szkoli umiejętność długotrwałego przebywania na świeżym powietrzu i wykorzystywania naturalnych zasobów. Przejdźmy teraz do omówienia, jakie są zasady survivalu.

Zasady sztuki przetrwania

Sztuka survivalu opiera się tak naprawdę na kilku kluczowych elementach. Należą do nich: znalezienie wody i pożywienia, rozpalenie ognia oraz zbudowanie schronu, w którym przetrwa się kolejne dni. Te elementy stanowią fundament umiejętności przetrwania i ułatwiają przetrwanie w nawet bardzo trudnych warunkach.

Zasady survivalu

Co zabrać na survival?

Choć survival to aktywność, która polega na sztuce przetrwania, to jednak warto ze sobą zabrać przedmioty, które pomogą w trudnych warunkach. Przede wszystkim warto zdecydować się na lornetki termowizyjne, które pozwolą na obserwację oraz identyfikację potencjalnych zagrożeń w postaci dzikich zwierząt. Do zdobycia pożywienia oraz zbudowania schronu niezastąpiony będzie nóż myśliwski. Akcesoria nawigacyjne, a także apteczka to absolutna konieczność — gwarantują kolejno pomoc w orientacji w terenie i pomagają w przypadku zranień lub chorób. Latarka i akcesoria do rozpalania ognia są niezbędne zarówno dla oświetlenia w nocy, jak i utrzymania ciepła. Nie można zapomnieć również o wodzie i prowiancie w postaci konserw. To kluczowe elementy, które pomogą w skutecznym przetrwaniu w trudnych warunkach. Mamy nadzieję, że już wiesz, co to jest i co zabrać na survival.

Najnowsze wpisy