Polowanie z termowizją – na czym polega?

Joanna | 2022-07-19

Polowanie to wymagająca czynność, dlatego też obliguje myśliwego nie tylko do posiadania dużej wiedzy, ale i również wyposażenia i dodatkowych akcesoriów. Często zabieranym na polowania sprzętem jest termowizja – to urządzenie, które ułatwia wykrycie zmian temperatury na obserwowanym obszarze. Dzięki niemu możliwe jest wytropienie zwierzyny, niezależnie od panującej na zewnątrz pogody czy też pory dnia. Na czym polega polowanie z termowizją? Czy polowanie w ten sposób jest legalne i jaką zwierzynę najłatwiej można tak wytropić? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega polowanie z termowizją?

Myśliwi coraz częściej decydują się na polowanie z termowizją. Początkowo ta praktyka nie była aż tak popularna wśród tej grupy zawodów, jednak zyskała duże zainteresowanie. To zaawansowana technologia, która ułatwia wytropienie zwierzyny nawet w całkowitej ciemności, dlatego bardzo może ułatwić polowanie.

polowanie termowizja

Polowanie z termowizją polega na wykryciu zwierzyny, poprzez zlokalizowanie obszaru ciepła, które ona emituje. Składa się w dużej mierze z obserwacji terenu, na którym może występować dany gatunek. Urządzenia termowizyjne umożliwiają wyraźne dostrzeżenie celu w dowolnych warunkach – podczas dnia, nocy, a nawet opadów. Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko zwierzyna emituje ciepło, ale i również pozostali współuczestnicy, dlatego podczas polowania w ten sposób trzeba zachować ostrożność.

Zastosowanie termowizji podczas polowania znacznie ułatwia wykrycie zwierzyny nie tylko z dalszej odległości, ale i również w przypadku, gdy znajduje się ona w swojej kryjówce. Kluczowa jest tutaj jednak sumienna obserwacja, która sprawi, że polowanie zakończy się sukcesem. W ten sposób łatwiejsze jest również wykrycie zagrożenia w postaci zwierzyny, która znajduje się zbyt blisko myśliwego.

Czy polowanie z termowizją jest legalne?

Polowanie z użyciem termowizji nie zawsze było legalne. Początkowo można było polować z tym sprzętem wyłącznie na terenach, które zostały dotknięte afrykańskim pomorem świń. Zmieniło to jednak rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz, wedle którego, od tego okresu legalne jest polowanie z użyciem urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych. Myśliwi spokojnie mogą zabierać je ze sobą na polowania, w celu szybszego wykrycia zwierzyny.

Polowanie a termowizja – jaki sprzęt wybrać?

Wybierając się na polowanie z termowizją, warto zadbać o to, aby mieć przy sobie odpowiedzi sprzęt o wysokiej jakości. W tym wypadku bardzo dobrze sprawdzą się modele, które odporne są na skrajne warunki – warto pamiętać, że niekiedy polowania odbywają się w bardzo niskich lub wysokich temperaturach, dlatego należy zadbać o to, aby sprzęt był odporny w przypadku takich okoliczności.

Termowizja może występować pod różnymi postaciami. Bardzo popularne są nasadki termowizyjne, monokulary termowizyjne, czy też lunety termowizyjne. Jak wygląda polowanie z każdym z tych sprzętów termowizyjnych?

Luneta termowizyjna na polowanie

Urządzenie, jakim jest luneta termowizyjna, pozwala na obserwację zwierzyny. Stanowi ona gwarancję skutecznych, a zarazem bezpiecznych łowów. Jest ona bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze, a dodatkowo pozwala na zapewnienie dyskrecji podczas polowania na zwierzynę.

polowanie termowizja na czym polega

Polowanie z termowizją w formie monokularów

Monokulary termowizyjne to kolejne urządzenie, które można zabrać ze sobą na polowanie. Sprzęt ten pozwala na wytropienie zwierzyny, która znajduje się w dalszej odległości od myśliwego. Cechuje je trwałość, a także wytrzymałość, dlatego sprawdzą się na polowania w skrajnych warunkach.

Nasadki termowizyjne

Nasadki termowizyjne przekształcają lunetę w urządzenie, dzięki któremu można wykryć zwierzynę z dalekiej odległości. Nie wymaga dostrajania lunety, a dodatkowo ułatwia orientację w terenie. To urządzenie, dzięki któremu osiąga się stabilność podczas celowania, dzięki czemu możliwe jest oddanie precyzyjnego strzału.

Najnowsze wpisy