Czy polowanie z łukiem jest legalne w Polsce?

Joanna | 2023-05-15

W dzisiejszych czasach polowanie to nie tylko tradycyjna zabawa dla pasjonatów broni myśliwskiej. Wiele krajów, aby zaspokoić potrzeby i zainteresowania myśliwych, pozwala na wykorzystanie innych rodzajów broni, takich jak łuki. Myślistwo łucznicze to dla wielu polujących marzenie, które pozwala na zróżnicowanie i poszerzenie swoich umiejętności. W ten sposób mogą pozyskać nowe doświadczenia i wiedzę, a także odkryć nowe sposoby na uprawianie swojego hobby. Czy w Polsce polowanie z łukiem jest legalne?

Łuk – co to za rodzaj broni?

Łuk to rodzaj broni miotającej, która wykorzystywana była już wiele tysięcy lat temu przez naszych przodków. W ówczesnych czasach wykorzystywano ją głównie do walk, a także polowań. Współcześnie, łuki stanowią coraz mniej popularną formę broni, głównie ze względu na rozwój broni palnej. Dodatkowo, w wielu państwach polowanie z ich użyciem jest nielegalne.

Warto przyjrzeć się również budowie tej broni miotającej. Łuk składa się z kilku podstawowych elementów – majdanu, ramienia łuku i cięciwy. Majdan to centralna część łuku, która jest trzymana przez myśliwego. Ramię łuku jest długim, giętkim prętem, który rozciągnięty z cięciwą tworzy łuk. Cięciwa to elastyczna linka, która stanowi element pośredniczący między ramieniem łuku a majdanem, umożliwiając naciągnięcie łuku i przygotowanie do strzału. W dużej mierze łuki wykorzystywane są w celach sportowych i rekreacyjnych, jednak stanowią one również wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu na łonie natury.

Myślistwo łucznicze

Czy myślistwo łucznicze w Polsce jest legalne?

W Polsce polowanie z łukiem nie jest legalne. Wynika to z faktu, że z broni tej można trafić niecelnie, przez co zwierzyna ucieknie i będzie się męczyć, powoli konając. Łuk nie daje gwarancji na to, że postrzelenie celu będzie śmiertelne, co może przyczynić się do dłuższego cierpienia.

Warto również wiedzieć, że samo pojawienie się na terenach leśnych z łukiem może doprowadzić do oskarżeń o kłusownictwo, dlatego na żadne polowanie nie powinno zabierać się ze sobą tego rodzaju broni.

W dalszym ciągu istnieją jednak kraje, w których polowanie przy użyciu łuku, lub także kuszy, są legalne. Gdzie więc jest to możliwe?

W których państwach można polować z łukiem i kuszą?

W aż piętnastu krajach na świecie myślistwo łucznicze jest legalne. Wśród tych państw znajdują się m.in. Dania, Francja, Hiszpania, Portugalia czy Serbia. Warto zaznaczyć, że polowanie z łuku jest dozwolone również w krajach graniczących z Polską, takich jak Słowacja i Węgry.

Polowanie z łukiem – jak polować, jeżeli mieszka się w Polsce?

Mieszkańcy Polski, którzy marzą o polowaniu z łukiem, muszą zdawać sobie sprawę z faktu, że w Polsce jest to całkowicie zabronione. Niemniej jednak nie wszędzie obowiązują aż tak restrykcyjne przepisy, co do tego rodzaju myślistwa.

Myślistwo łucznicze jest legalne w kilkunastu krajach, które zostały wspomniane wcześniej, dlatego w tym celu można udać się do wybranej lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że każde państwo ma swoje przepisy. Dodatkowo wymagane są konkretne dokumenty oraz pozwolenia. Nie zawsze polowanie z uprawnieniami uzyskanymi w Polsce będzie dozwolone, dlatego przed wyjazdem należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami i ograniczeniami panującymi w danym kraju.

Być może zainteresuje Cię historia myślistwa lub zbiór zasad etyki łowieckiej. W ofercie sklepu znajdziesz również lunety termowizyjne i monokulary, które przydają się podczas polowania o zmroku.

Najnowsze wpisy