Polowanie na zwierzęta nocne: jak przygotować się i polować skutecznie?

Joanna | 2024-04-23

Polowanie na zwierzęta nocne wymaga od myśliwego szczególnych umiejętności, odpowiedniej wiedzy oraz specjalistycznego sprzętu. W odróżnieniu od polowania odbywającego się w dzień, nocne łowy stawiają przed myśliwymi szereg dodatkowych trudności, takich jak na przykład mocno ograniczona widoczność i konieczność dostosowania się do różnych zwyczajów zwierząt aktywnych nocą. Zapoznaj się z najważniejszymi wskazówkami, które pomogą ci przygotować się do skutecznego polowania na zwierzęta nocne.

Polowanie na zwierzynę nocną — co musisz zrobić?

Polowanie w nocy może być ekscytującym i bogatym w adrenalinę wyzwaniem. Warto jednak zastanowić się, jak właściwie zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz zwiększyć swoje szanse na skuteczność polowania.

1. Zrozumieć zwyczaje i sposób zachowania zwierząt w nocy

Pierwszym krokiem do skutecznego polowania na zwierzęta nocne, bardzo dokładne zapoznanie się z ich zwyczajami i zachowaniem. To właśnie na porę nocną przypada okres zwiększonej aktywności na przykład dzików. Zwierzęta szukają wtedy pożywienia i poruszają się w cieniu ściany lasu albo drzew. Pamiętaj, że zgodnie z rozporządzaniem Ministra Środowiska z 2019 roku i według Regulaminu Polskiego Związku Łowieckiego, w nocy nie możesz polować na zwierzynę płową, czyli jelenie, sarny, łosie i daniele.

2. Wybór odpowiedniego sprzętu to podstawa

Do polowania odbywającego się w nocy niezbędne jest profesjonalne wyposażenie, które umożliwi obserwację i celowanie w warunkach ograniczonej widoczności. Co przyda się na wyprawie?

  • Latarki czołowe ze specjalnym czerwonym światłem, które mniej płoszy zwierzęta;
  • Wysokiej jakości lunety termowizyjne, które pomagają w detekcji ciepła wydzielanego przez ciało zwierzyny, ułatwiając obserwację dzięki wielu dodatkowym funkcjom;
  • Odpowiednią odzież zapewniającą kamuflaż i ochronę przed niskimi temperaturami. Przyda się też bielizna termiczna.

Zobacz też nasze lunety noktowizyjne – idealne do nocnych polowań.

polowanie na zwierzęta nocne

3. Wykorzystanie technik skradania się i maskowania

Kluczem do sukcesu każdego myśliwego jest umiejętność niezauważalnego zbliżania się do zwierzyny. Pamiętaj o stosowaniu specjalnych technik kamuflażu, takich jak ciemny, stapiający się z otoczeniem ubiór oraz wykorzystywanie naturalnych schronień w lesie. Dodatkowo ważne jest, aby nauczyć się kontrolować własny zapach – zwierzęta mają szczególnie wyczulony zmysł węchu i zbyt intensywna woń, wzbogacona na przykład jakimś kosmetykiem, z pewnością będzie działać na nie odstraszająco.

4. Znajomość lokalnych przepisów prawa łowieckiego

Polowanie na zwierzęta nocne, jak zostało już wcześniej wspomniane, jest regulowane prawnie, dlatego przed przystąpieniem do polowania musisz dokładnie zapoznać się nie tylko z ogólnokrajowymi, ale również lokalnymi przepisami. Sprawdź, czy nie są wymagane specjalne zezwoleniu na polowanie na zwierzęta nocne, a także — jak wygląda lista gatunków zwierząt, na które możesz polować. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 2019 roku oraz Regulaminie Polowań Polskiego Związku Łowieckiego jest zaznaczone, że nocą można polować jedynie na: dziki, gęsi, kaczki, piżmaki i drapieżniki.

5. Bezpieczeństwo swoje i innych

Bezpieczeństwo w trakcie polowania na zwierzynę nocną jest najważniejsze nie tylko dla samego myśliwego, ale również otoczenia. Jesteś zobowiązany zachować szczególną ostrożność — upewnić się, że teren polowania jest bezpieczny, a w pobliżu nie ma żadnych miejsc, w których mogą mieszkać ludzie. Kategorycznie zabronione jest celowanie w stronę drogi czy choćby najmniejszych zabudowań. Ponadto musisz korzystać z broni zgodnie z ustalonymi zasadami bezpieczeństwa. Nie zapomnij o środkach ochrony słuchu. Dodatkowo — jeśli nie uda Ci się podnieść upolowanej w nocy zwierzyny, musisz zweryfikować oddany przez siebie strzał już w ciągu dnia, przy lepszej widoczności.

6. Ćwiczenie cierpliwości i nieustanna praktyka

Skuteczne polowanie na zwierzynę nocną wymaga od myśliwego sporej dawki cierpliwości i wielu ćwiczeń praktycznych. Doskonalenie technik skradania się i maskowania, praca nad umiejętnościami strzeleckimi i nauka obserwacji w warunkach nocnych stopniowo zwiększają szanse na sukces. Co ważne, liczy się tutaj regularność — w tym częste uczestnictwo w polowaniach w towarzystwie polujących od wielu lat myśliwych, którzy lubią dzielić się zdobytą na przestrzeni lat wiedzą i doświadczeniem.

Podsumowanie

Polowanie na zwierzęta nocne jest niezwykle wymagającą formą aktywności łowieckiej, o której powodzeniu decydują nie tylko umiejętności strzeleckie myśliwego, ale również odpowiednie przygotowanie i posiadanie specjalistycznego sprzętu. Istotne jest, aby w trakcie nocnej wyprawy jeszcze bardziej pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i etyki łowieckiej. Stosując się do obowiązujących przepisów, możesz bez przeszkód czerpać przyjemność z obfitującego w wiele emocji polowania na zwierzęta nocne. 

Najnowsze wpisy