Polowanie na słonki – kiedy i jak to robić? Poradnik

Joanna | 2023-09-13

W Polsce występuje bardzo dużo gatunków ptaków, na które wolno polować. Nasz kraj jest bogaty w różnorodność przyrody, a także zwierzyny, co oferuje ogromne możliwości wszystkim miłośnikom myślistwa. Jednym z bardzo ciekawych celów polowań w są słonki. Co myśliwy powinien wiedzieć przed polowaniem na ten gatunek ptactwa? Jakie są skuteczne metody polowania? Poznaj najważniejsze informacje, w tym okresy polowań na słonki!

Słonki i ich charakterystyka

Na samym początku warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się słonki, aby bez problemu rozpoznać je podczas polowania. Słonki to średniej wielkości ptaki, które mają skróconą z przodu i z tyłu czaszkę, a także duże oczy. Posiadają wzorzyste umaszczenie, w brązowym odcieniu. Polowanie na słonki nie należy do najłatwiejszych. Wynika to z faktu, że słonka ma bardzo szybki lot (osiąga nawet 80km/h!), a dodatkowo potrafi zręcznie przelatywać pomiędzy drzewami i krzewami. Słonka występuje przede wszystkim strefę lasów Eurazji, natomiast w Polsce można spotkać ją przede wszystkim na niżowym obszarze.

Okres polowań na słonki w Polsce

W Polsce polowanie na słonki odybwa się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym – jest ono dozwolone od 1 września do 21 grudnia. Tym, co jednak warto znać przed udaniem się na polowanie, to znajomość szlaków ich przelotów – zwiększy to szanse na spotkanie słonek.

polowanie na słonki

Jak polować na słonki?

Polowanie na ptactwo, nie tylko na słonki, nie należy do najłatwiejszych. To zwierzęta o wyczulonych zmysłach wzroku i słuchu, co sprawia, że bardzo łatwo można je spłoszyć.Jak już zostało wspomniane, są one również bardzo szybkie. Jak więc polować na słonki?

Broń do polowania na słonki

Słonki to niewielkie ptaki, które charakteryzują się drobną budową. Ze względu na ich rozmiar oraz szybkoć, polowanie na słonki wymaga odpowiedniego wyboru amunicji i metod łowieckich.

W przypadku polowania na słonki, stosuje się najczęściej śrut o małym rozmiarze, o numerze 7-8 i wielkości 2,0-2,25 mm. Wybór tak drobnego śrutu jest konieczny, aby zwiększyć szansę na precyzyjny strzał, bez spowodowania dużych uszkodzeń.

Metody polowań na słonki

Polowanie na słonki wymaga zastosowania różnorodnych metod, które uwzględniają ich cechy, a także zachowania. Jako jedną z metod można wskazać polowanie z podchodu, które polega na ostrożnym zbliżaniu się do celu, a następnie oddaniu strzału. Należy jednak zachowywać się cicho, a także dobrze się zamaskować, dzięki odzieży z kamuflażem. Kolejną metodą jest dobrze znane wszystkim myśliwym polowanie z zasiadki, które polega na oczekiwaniu na zwierzynę w miejscu, gdzie najczęściej jest ona widziana. Ta metoda wymaga jednak dużo cierpliwości, a dodatkowo może być ona nużąca.

Przydatne akcesoria do polowania na słonki

Polując na słonki warto pamiętać nie tylko o kamuflażu i broni, ale i również dodatkowych akcesoriach, które pomogą w upolowaniu celu. Na polowaniu na słonki warto mieć przy sobie lornetkę myśliwską, która pomoże w wytropieniu słonki, gdy znajduje się ona w locie. Ułatwi to rozpoznanie ptaka, który znajduje się daleko, a także zapobiegnie przypadkowemu zestrzeleniu chronionego gatunku. Mamy nadzieję, że polowanie na słonki nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu!

Najnowsze wpisy