Polowanie na jarząbki — poradnik

Joanna | 2023-11-22

Polowanie na ptactwo w Polsce jest nie tylko tradycyjnym zajęciem, ale również pasją wielu miłośników natury i myślistwa — nic dziwnego więc, że jest aż tak popularne. Jednym z ciekawszych celów dla polujących są jarząbki — dostojne i eleganckie ptaki, które stanowią wyjątkowe wyzwanie dla każdego myśliwego. Czy w Polsce polowanie na jarząbki jest legalne? Kiedy przypada okres polowań na te ptaki? Poznaj te i inne informacje z poniższego wpisu. Zapraszamy!

Czym charakteryzują się jarząbki?

Jarząbki to ptaki, które wyróżniają się swoim upierzeniem w formie kamuflażu. Dzięki niemu doskonale dostosowują się do środowiska — szara mozaika piór na ziemi, natomiast białe pióra zapewniają krycie w zimowych warunkach. Jarząbki są zdolne do krótkotrwałych, ale szybkich i zwinnych lotów, co czyni je ptakami trudnymi do upolowania. Dodatkowo są one płochliwe, a także posiadają bardzo dobrze rozwinięte zmysły słuchu i wzroku. Gdzie jarząbki występują w Polsce?

Jeżeli chodzi o ptaki, jakimi są jarząbki, to zamieszkują one głównie tereny wschodniej Polski, a także kompleksy leśne w Karpatach i Przedgórzu Karpackim. Niektóre osobniki występują w Puszczy Świętokrzyskiej oraz w Sudetach. Szacuje się, że w Polsce żyje nawet kilkadziesiąt tysięcy osobników.

Czy w Polsce polowanie na jarząbki jest legalne?

Polowanie na ptactwo w Polsce jest bardzo popularne, jednak, na wiele gatunków występujących na terenie kraju nie można polować. Jeżeli chodzi o jarząbka, to polowanie na niego w Polsce jest legalne, jednak w ściśle określonym terminie.

Kiedy polujemy na jarząbka?

Według kalendarza na 2023/2024 rok, w Polsce można polować na jarząbka w terminach od 1 września do dnia 30 listopada. Polowanie poza wyznaczonym okresem jest nielegalne, a także karalne.

jarząbek polowanie

Jak polować na jarząbki? Skuteczne metody

Jedną z najskuteczniejszych metod polowania na jarząbka jest polowanie na wab. To metoda, która polega na naśladowaniu dźwięku, który przywoła zwierzynę. W przypadku jarząbków najlepiej sprawdza się dźwięk wydawany przez samca tego osobnika, czyli odgłos o bardzo wysokich tonach. Najlepszy wybór do tego celu stanowią metalowe wabiki — to właśnie one sprawiają, że ptaki te najchętniej przylatują w miejsce wydawanego odgłosu. Na jarząbki można natrafić także podczas polowania zbiorowego, jednak jest to rzadkość.

W jakich porach polować na jarząbka?

Warto wiedzieć nie tylko jak polować na jarząbki, ale i również o jakich porach. Najlepsze rezultaty w polowaniu na jarząbki uzyskuje się, polując w słoneczny i bezwietrzny poranek. Ułatwia to przede wszystkim obserwację ptaków oraz zwiększa szansę na ich usłyszenie. Należy jednak pamiętać, że jarząbki łatwo się płoszą, dlatego warto zachowywać się cicho i ostrożnie.

Dodatkowe akcesoria do polowania na jarząbka

Podczas polowania na jarząbki, dodatkowe akcesoria mogą stanowić nieodzowną pomoc w zwiększeniu efektywności polowania. Jednym z kluczowych elementów jest lornetka, która jest niezastąpionym narzędziem do obserwacji. Jarząbki często osiadają na drzewach, co sprawia, że są trudne do zauważenia gołym okiem, a zwłaszcza, jeżeli weźmie się pod uwagę kolor ich upierzenia.

Podczas polowania warto także zadbać o własny kamuflaż. Jarząbki posiadają bardzo dobrze rozwinięty słuch, a także wzrok, dlatego zamaskowanie się i przybranie kolorów ziemi i drzew może pomóc w uniknięciu tego, aby zostać szybko zauważonym przez te sprytne ptaki. Mamy nadzieję, że już wiesz, jak powinno wyglądać polowanie na jarząbki oraz co może przydać się w tym celu.

Najnowsze wpisy