Polowanie na gołębie grzywacze krok po kroku

Joanna | 2023-08-30

Gołębie grzywacze to jeden z gatunków ptaków, na które polscy myśliwi mogą polować. Występują one praktycznie na wszystkich łowiskach, a ich populacja z roku na rok zwiększa się i to nie tylko na terenie Polski. Jak wygląda polowanie na gołębie grzywacze? Dowiedz się, co wyróżnia tę zwierzynę, a także, jakie metody są najskuteczniejsze, podczas polowania na nie.

Czym charakteryzują się gołębie grzywacze? Wygląd i cechy charakterystyczne

Gołębie grzywacze wyróżniają się przede wszystkim swoim wyjątkowym wyglądem. Mają średniej wielkości ciało pokryte delikatnymi piórami o różnorodnej palecie barw, obejmującej odcienie szarości i brązu. Charakterystycznym elementem ich wyglądu są białe pióra po bokach szyi — stąd pochodzi ich nazwa.

Gołębie grzywacze występują nie tylko na terenie Europy, ale i również północno-zachodniej Afryce. Preferują one tereny rolnicze, a także zalesione miejsca. Występują one praktycznie w każdym obszarze łowieckim, co czyni je powszechnym celem do upolowania.

Polowanie na gołębie

Kiedy można polować na gołębie grzywacze w Polsce? Terminy

W Polsce polowanie na gołębie grzywacze jest legalne, jednak nie przez cały rok, a w określonym terminie — na tę zwierzynę można polować od 15 sierpnia do 30 listopada. Ograniczenie czasowe ma na celu ochronę tych ptaków w okresie lęgowym, a tym samym zachowanie równowagi w ekosystemie. Dzięki wskazanym ograniczeniom możliwe jest utrzymanie populacji dzikich zwierząt i zachowanie ich roli w ekosystemie.

Po co polować na gołębie?

Polowanie na gołębie grzywacze, podobnie jak na wiele innych gatunków dzikich zwierząt, może mieć różne powody i motywacje. Przede wszystkim, gołębie grzywacze są cenione ze względu na smaczne i delikatne mięso. Jest to tradycyjny element kulinarny w niektórych regionach, a ich mięso może być wykorzystywane w różnych potrawach. Kolejną kwestią jest to, że polowanie na ptaki może odbywać się wyłącznie, gdy są one w locie. Upolowanie tej zwierzyny wymaga dużej precyzji, a polowanie zakończone sukcesem stanowi potwierdzenie kompetencji i umiejętności myśliwego.

Polowanie na gołębie grzywacze — najlepsze metody

Aby polowanie było skuteczne, należy dostosować metodę polowania do rodzaju zwierzyny, a także jej umiejętności. Jeżeli chodzi o gołębie grzywacze, to jako najskuteczniejsze metody można wskazać polowanie z zasiadki i polowanie z podchodu.

  • Polowanie z zasiadki — polega na ustawieniu się w miejscu, które jest często odwiedzane przez konkretną zwierzynę. Myśliwy ukrywa się w dobrze zamaskowanym miejscu, które umożliwia obserwację ptaków bez zauważenia przez nie. Ta metoda wymaga cierpliwości, skupienia i cichego zachowania, jednak pozwala na skuteczne zakończenie polowania;
  • Polowanie z podchodu — polega na zbliżaniu się do ptaków, zachowując ostrożność i unikając wykrycia przez nie. Myśliwy musi poruszać się bardzo powoli, tak, aby zwierzyna nie zorientowała się, że ktoś się do niej skrada.

W obu przypadkach kluczowe jest posiadanie umiejętności obserwacji, cierpliwości oraz zdolności do reagowania szybko i precyzyjnie w odpowiednich momentach. Ważne jest również przestrzeganie regulacji prawnych dotyczących polowań oraz etycznego podejścia do łowiectwa — na ptaki, w tym gołębie grzywacze, można polować wyłącznie, gdy są one w locie. 

Jaka broń na gołębie?

Wybór odpowiedniej broni i amunicji jest kluczowy dla skutecznego, a także etycznego polowania. Do polowania na gołębie grzywacze często stosuje się broń śrutową o kalibrze 6 lub drobniejszym. Pozwala to na skuteczne i humanitarne upolowanie zwierzyny. Mamy nadzieję, że już wiesz, jak wygląda polowanie na gołębie!

Najnowsze wpisy