Polowanie na gęsi krok po kroku. Poradnik

Joanna | 2023-07-20

Ptactwo wodne to rodzaj zwierzyny, która również jest w kręgu zainteresowania wielu myśliwych. Wśród tych pięknych ptaków, gęsi zajmują szczególne miejsce, zarówno ze względu na ich wygląd, jak i fascynujące zachowania. Polowanie na gęsi to nie tylko emocjonujące wyzwanie, ale także wspaniała okazja do doświadczenia bliskiego kontaktu z naturą. Jak polować na gęsi w Polsce? Przeczytaj nasz poradnik krok po kroku i poznaj odpowiedź. Zapraszamy do lektury!

Gęsi i ich charakterystyka

Jak już zostało wspomniane, gęsi są ptakami wodnymi, charakteryzującymi się długą szyją, a także dziobem. Ich zmysły są doskonale rozwinięte, zwłaszcza wzrok i słuch, co sprawia, że nie stanowią one łatwego celu do upolowania przez myśliwych. Są bardzo spostrzegawcze, co umożliwia im wykrywanie zagrożeń z odległości. Ponadto, dzięki zdolnościom przyswajania kolorów, potrafią doskonale identyfikować swoje otoczenie. Te inteligentne posiadają również doskonałą orientację. Kiedy może się odbyć polowanie na gęsi?

polowanie na gęsi

Kiedy można polować na gęsi?

W Polsce można polować na trzy rodzaje gęsi: gęgawy, zbożowe i białoczelne. Kiedy jednak można polować na każdy z tych gatunków?

Okres polowań na gęsi zbożowe i białoczelne trwa od 1 września do 21 grudnia, jednak na terenie województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego przedłuża się do 31 stycznia. Podobnie, co do gęsi gęgawy, polowania na nie są dozwolone od 1 września do 21 grudnia, a w wymienionych wcześniej województwach można polować na te ptaki aż do 15 stycznia.

Czy można strzelać do gęsi siedzącej na ziemi?

Każdy myśliwy wie, że polowanie na ptactwo nie należ do najłatwiejszych – wynika to z faktu, że zabronione jest strzelanie do tych zwierząt, gdy nie znajdują się w locie. Jak wygląda sprawa w przypadku gęsi? Czy można strzelać do tego zwierzęcia, gdy jest ono na ziemi?

Według prawa łowieckiego, można strzelać do gęsi, która nie znajduje się w locie. Takie podejście stanowi duże ułatwienie dla myśliwych, ponieważ gęsi często wypoczywają na lądzie, przemieszczają się po pastwiskach lub żerują na polach, co umożliwia celniejsze i mniej wymagające polowanie.

Polowanie na gęsi w locie może być znacznie trudniejsze, ponieważ te ptaki są szybkie i zwinne, a myśliwy musi wykazać się precyzją, aby z powodzeniem odnieść sukces.

Jaki śrut na gęsi?

Wybór odpowiedniego śrutu podczas polowania na gęsi ma kluczowe znaczenie dla efektywności polowania, jak również jego etyki. W przypadku gęsi, najczęściej używanymi rozmiarami śrutu są nr 1 i nr 2, o średnicy w zakresie od 3,5 do 3,25 mm. Śrut w tych rozmiarach zapewnia odpowiednią ilość energii, która potrzebna jest do upolowania tego dużego ptaka wodnego.

Polowanie na gęsi – skuteczne metody

Gęsi najczęściej przesiadują w ciągach, przelotach i na żerowiskach – to właśnie w tych miejscach poluje się na tę zwierzynę. A jaka metoda polowania na gęsi jest najskuteczniejsza? W tym miejscu można wyróżnić: podchód, zasiadkę i polowanie z podjazdu. Na czym polegają te metody?

  • Podchód to technika, w której myśliwy zbliża się do obszaru, gdzie przesiadują gęsi. Podchodząc powoli i ostrożnie, myśliwy ma szansę na zaskoczenie gęsi, które jeszcze nie zdążyły wzbić się w powietrze;
  • Zasiadka to statyczna strategia polowania polegająca na czekaniu na gęsi w wybranym wcześniej miejscu. Myśliwy znajduje dogodne miejsce, w którym gęsi są widziane regularnie, a kolejno oczekuje, aż się pojawią;
  • Polowanie z podjazdu odbywa się przy użyciu czterokołowego pojazdu konnego bez bocznych desek lub lekkich sani. Metoda ta polega na objechaniu łowiska i znalezieniu zwierzyny, którą następnie się upoluje.

Najnowsze wpisy