Nowoczesne technologie dla myśliwych – jakie urządzenia używać na polowaniach?

Joanna | 2022-06-13

Myślistwo to zajęcie, które wymaga od każdego polującego odpowiedniego zaplecza. I nie chodzi tu oczywiście wyłącznie o zezwolenia i przynależność do Polskiego Związku Łowieckiego, które są niezbędne. Mowa przede wszystkim o odpowiednim wyposażeniu, które podczas leśnych wypraw warunkuje ich przebieg. Wśród sprzętu, z którym myśliwi udają się do lasu, wyróżnić można broń z amunicją, specjalne ubrania oraz dodatki, które umożliwiają tropienie zwierzyny. Te dodatki to w głównej mierze urządzenia poprawiające celność, ale również zapewniające łowcom większy poziom bezpieczeństwa. W poniższym artykule przedstawimy nowoczesne urządzenia na polowanie, które coraz częściej znajdują się w ekwipunku polujących.

technologie na polowanie

Termowizja, czyli technologia, która zrewolucjonizowała współczesne myślistwo

Rozwój technologii można zaobserwować w przypadku wielu dziedzin życia towarzyszącym nam każdego dnia. Także w przypadku myślistwa wiele takich rozwiązań pojawiło się w ciągu ostatnich lat. Dużą rolę odgrywa w tym przypadku elektronika. Jeszcze kilkanaście lat temu niewyobrażalne było udanie się na polowanie z profesjonalnym urządzeniem do obserwowania zwierzyny. Jedynym takim atrybutem mogła być wówczas na przykład lornetka, która jak dobrze wiadomo, ma swoje ograniczenia. Obecnie myśliwi mogą korzystać z dobrodziejstw termowizji. Lunety termowizyjne, monokulary termowizyjne, a także nasadki termowizyjne. Wszystkie wymienione urządzenia mają wspólny mianownik w postaci rejestratora obrazu w paśmie średniej podczerwieni.

Technologie dla myśliwych na najwyższym poziomie

Termowizja zrewolucjonizowała wiele aspektów życia codziennego. Stosuje się ją między innymi w medycynie, budownictwie, metalurgii, a jednak mimo wszystko najczęściej kojarzy się z myślistwem. Wspomniane wcześniej urządzenia wyposażone są w specjalne detektory termiczne oraz obiektywy, które w połączeniu pozwalają tropić dzikie zwierzęta z dalekich odległości. To również idealne technologie na polowanie, ponieważ są niezwykle mobilne. Nie zajmują zbyt dużo przestrzeni, są stosunkowo lekkie, a założone na broń myśliwską stanowią poważne usprawnienie przyczyniające się do poprawy umiejętności strzeleckich. Ponadto termowizja w myślistwie zwiększa poziom bezpieczeństwa wśród myśliwych. Szczególnie podczas niekorzystnych warunków, jak ograniczona widoczność, pozwala na rozpoznanie zagrożenia i jego szybką lokalizację.

nowoczesne urządzenia na polowanie

Nowoczesne urządzenia na polowanie idealne dla wymagających

Urządzenia myśliwskie wyposażone są w szereg funkcji ułatwiających łowy. Jedną z nich jest między innymi hotspot tracking, czyli możliwość śledzenia najcieplejszego punktu znajdującego się na wyświetlaczu. Inną równie imponującą opcją jest częstotliwość odświeżania na poziomie 50HZ w trzech trybach: automatycznym, migawkowym i sceneryjnym. Ta technologia pozwala na płynne prowadzenie obserwacji. Niewątpliwym atutem jest długi czas pracy na baterii oraz możliwość jej szybkiej wymiany. Technologie dla myśliwych muszą być także dostosowane do najbardziej wymagających warunków. Dlatego też nikogo nie dziwi możliwość użytkowania sprzętu w szerokim zakresie temperatur, czy odporność na upadki i wstrząsy.

Współczesne łowiectwo uległo zdecydowanej profesjonalizacji. Oprócz większej świadomości związanej z zasadami dotyczącymi polowań dużą wagę przykłada się do posiadanego zaopatrzenia. Współczesny polujący to osoba rozważna, która wykonuje swoje powinności na najwyższym poziomie. Dlatego nie powinno nikogo dziwić zwiększające się zainteresowanie profesjonalnymi urządzeniami do tropienia. Tym bardziej że inwestycja w tego rodzaju sprzęt wiąże się z poprawą posiadanych umiejętności i bezpieczeństwa podczas działań w terenie.

Najnowsze wpisy