Noktowizor czy termowizor. Co sprawdzi się lepiej na polowaniu?

Joanna | 2022-08-10

Myśliwi podczas polowań mogą zdecydować się na wykorzystanie różnego rodzaju urządzeń. Do jednych z popularniejszych zdecydowanie można zaliczyć sprzęty, jakimi są noktowizory, a także termowizory. Jaka jest między nimi różnica? Co wybrać na polowanie – noktowizor czy termowizor? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz z poniższego wpisu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Co to jest termowizja?

Termowizja to technologia, która wykorzystywany jest w wielu obszarach, w tym militariach, budownictwie, a także myślistwie. Technologia ta pozwala na obserwację otoczenia, przy użyciu przystosowanego do tego sprzętu. Jakie urządzenia można użyć, aby efektywniej wytropić zwierzynę?

Sprzęty, jakimi są monokulary termowizyjne, nasadki termowizyjne i lunety termowizyjne często wybierane są przez myśliwych na polowanie. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że pozwalają na wytropienie zwierzyny nie tylko w nocy, ale i również w trudnych warunkach, w tym podczas opadów śniegu, deszczu czy też mgły. Umożliwiają dostrzeżenie celu z daleka, dzięki ciepłu, które emituje zwierzyna. Polowanie z tym sprzętem jest wygodne, a także skuteczniejsze. Urządzenia te wykorzystywane są zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów łowiectwa.

Co to jest noktowizja?

Noktowizja to sprzęt, który początkowo wykorzystywany był tylko przez wojsko, jednakże obecnie znajduje swoje zastosowanie w wielu różnych obszarach, w tym myślistwie. Urządzenie to wykorzystuje się zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i również na otwartym terenie. W przeciwieństwie do termowizji pozwala na wyraźną obserwację terenu jedynie w półmroku. Warto jednak zaznaczyć, że wystarczy światło księżyca lub gwiazd, aby uzyskać dobrej jakości obraz. Jaki obraz emituje noktowizja?

termowizja czy noktowizor

Wykorzystując wysokiej jakości urządzenia noktowizyjne, można spodziewać się zielonego lub błękitnego, ziarnistego obrazu. Co powinien stosować myśliwy podczas polowań i co jest dla niego lepsze – termowizja czy noktowizor?

Termowizja czy noktowizor – różnice

Podstawowa różnica pomiędzy termowizorem, a noktowizorem zauważalna jest przede wszystkim w emitowanym obrazie. Termowizja wykrywa ciepło ludzi i zwierząt, które na obrazie wyróżniają się różnymi kolorami, w tym czerwonym, pomarańczowym, żółtym lub zielonym. Czynnik ten sprawia, że wykrycie zwierzyny nawet z dalekiej odległości nie jest trudne. Noktowizja natomiast, jak już zostało wspomniane, emituje ziarnisty obraz o zielonym lub niebieskim odcieniu i w taki też sposób widoczna jest na nim zwierzyna. Co więc powinien wziąć ze sobą na polowanie myśliwy – noktowizor czy termowizor?

Co lepsze – noktowizor czy termowizor?

Termowizja emituje bardzo wyraźny obraz, niezależnie od warunków pogodowych. Myśliwy może wykorzystać ją zarówno podczas deszczu, śniegu, mgły, jak i w całkowitej ciemności. Noktowizja natomiast, może być wykorzystywana wyłącznie w miejscach, gdzie panuje półmrok, dlatego też nie zastosuje się jej w dowolnych warunkach. Jeżeli więc chodzi o odpowiedź na pytanie co lepsze noktowizor czy termowizor, nie trzeba się długo zastanawiać. Oba te urządzenia mogą zostać wykorzystane podczas polowań, jednak zdecydowanie lepszym wyborem jest termowizja. Decydując się na którekolwiek z nich, należy wziąć pod uwagę możliwości sprzętu termowizyjnego lub noktowizji. Wysokiej jakości urządzenia, których cena często jest wyższa, oferują zdecydowanie bardziej wyraźny obraz, który pozwoli na skuteczniejsze wytropienie zwierzyny.

Najnowsze wpisy