Monokular czy luneta – co wybrać? Jakie są różnice?

Joanna | 2022-05-26

Rozwój technologiczny w zakresie optyki myśliwskiej podniósł możliwość obserwacji zwierzyny na zdecydowanie wyższy poziom. Jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań, zapewniającym detekcję o znacznie lepszych parametrach od tradycyjnych lunet obserwacyjnych, są urządzenia wykorzystujące w łowiectwie termowizję. Podstawowym celem najnowocześniejszych rozwiązań termowizji myśliwskiej, wykorzystującej zaawansowane systemy optoelektroniczne, jest ułatwienie detekcji zwierzyny, nawet z maksymalnie dużych odległości. Na rynku istnieje kilka typów urządzeń tego rodzaju. Obok nakładek noktowizyjnych na tradycyjne lunety optyczne, wybór myśliwych sprowadza się głównie do dwóch urządzeń – monokular czy luneta? Które urządzenie termowizyjne będzie najlepsze polowania?

Termowizja w optyce celowniczej. Monokular a luneta – różnice

Niezależnie od posiadanego stopnia doświadczenia, myśliwym zależy na maksymalnym zwiększeniu swojej skuteczności łowieckiej podczas myśliwskich wypraw. Urządzenia termowizyjne wykorzystywane w optyce celowniczej, umożliwiają detekcję zwierzyny znacznie skuteczniej od noktowizorów, bowiem wykrywają energię cieplną i są w stanie odczytać niemal każdą różnicę w temperaturze nawet. Na ekranach monokularów czy lunet wyświetlane są dużej dokładności obrazy ze wskazaniem zwierzyny, poprzez wykrycie różnicy jej temperatury względem otoczenia. W zależności od stopnia zaawansowania sprzętu tego typu, pomiary mogą być dokładne nawet z bardzo dużych odległości i to niezależnie od panujących warunków świetlnych i atmosferycznych. Jakie dokładnie występują między monokularem a lunetą różnice?

monokular a luneta różnice

Optyka myśliwska – różnice między monokularem a lunetą

Monokular i luneta to specjalistyczne urządzenia z zakresu termowizji myśliwskiej, których wykorzystanie jest jednak inne. Podstawowa różnica sprowadza się do sposobu użytkowania, co wpływa na dalsze możliwości sprzętów. Ale po kolei – jakie cechy posiadają poszczególne urządzenia termowizji myśliwskiej?

 • monokular – umożliwia szczegółowe obserwacje, których celem jest nie tylko detekcja, ale i identyfikacja zwierzyny. Jednak jest to sprzęt, który nie współpracuje z bronią. Jest za to jest bardziej mobilny i poręczny. Jakie cechy posiadają najbardziej rozwinięte technologicznie monokulary (np. GUIDE TrackIR 50mm)?
  • detekcja większych obiektów: 3000m, rozpoznanie: 1400m (w zależności od wielkości obiektywu);
  • ciche przyciski fizyczne;
  • wbudowaną pamięć, umożliwiającą robienie zdjęć i nagrywanie obrazu;
  • możliwość odbioru obrazu i sterowania przy pomocy smartfona;
  • wytrzymały akumulator;
  • poziom IP: IP66.
 • luneta – podstawowym celem jest identyfikacja zwierzyny oraz możliwość oddania celnego strzału. W związku z tym lunety, to urządzenia zaprojektowane w taki sposób, by umożliwić ich montaż bezpośrednio na broni na specjalnych szynach. Co więcej, zaawansowane lunety termowizyjne (np. GUIDE TS450) cechują:
  • detekcja z dystansu nawet 3000m i rozpoznanie z 1400m;
  • umożliwiające personalizację różnorodnej jasności siatki celownicze i kilka rodzajów krzyży celowniczych;
  • wymienna bateria;
  • IP67, a także odporność na wstrząsy z odrzutu broni wysokich kalibrów.

Ponadto, najlepsze lunety i monokulary cechuje wspólnie odświeżanie obrazu na imponującym poziomie 50Hz, czy wbudowany dalmierz stadiametryczny.

Monokular czy luneta – co wybrać?

Wybór odpowiedniego urządzenia optyki termowizyjnej dla myśliwych musi zostać poprzedzony szczegółową analizą właściwości technicznych sprzętu. W zależności od posiadanych parametrów sprzęt będzie się różnił cenowo – im bardziej zaawansowane urządzenie, tym będzie droższe. Jednak za ceną zawsze będzie szła najwyższa jakość wykonania, skuteczność detekcji i pomiarów odległości oraz wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne. Jeśli potrzebujesz zaawansowanego sprzętu do użytku z bronią – wybierz lunetę. Monokular z kolei będzie tańszy, bardziej poręczny i umożliwiający bardziej swobodną obserwację, jednak bez możliwości natychmiastowego wykorzystania do oddania strzału.

Najnowsze wpisy