Mierzenie temperatury w galeriach i na lotniskach – jak zrealizować?

Joanna | 2020-10-10

Sytuacja epidemiologiczna związana z koronawirusem udowodniła społeczeństwu na całym świecie, jak wiele istotnych problemów zostało przeoczonych w trakcie rozwoju globalizacji. Najbliższe lata będą stanowiły wyzwanie dla wielu państw, aby przede wszystkim zapanować nad rozprzestrzeniającym się wirusem oraz nie dopuścić do tego typu sytuacji. Dlatego też należy podjąć niezbędne kroki, takie jak np. mierzenie temperatury na lotnisku, które pozwolą zaradzić obecnym problemom zdrowotnym ludności.

Urządzenia o wielu zastosowaniach

O tym, że ilość produkowanych kamer termowizyjnych na całym świecie wzrasta z każdym rokiem, potwierdza zapotrzebowanie na te urządzenia w wielu sektorach. Obecnie nie jest to tylko i wyłącznie sprzęt wykorzystywany wyłącznie do polowań przez myśliwych, ale przede wszystkim wielofunkcyjne narzędzie w wielu sektorach. Wśród nich znajdują się między innymi: budownictwo, metalurgia, energetyka, czy też systemy ochrony osobistej. Jednak poza wspomnianymi wyżej dziedzinami kamery termowizyjne doskonale spisują się w przypadku medycyny.

Kamera termowizyjna do badania temperatury na lotnisku

Wśród wielu zalet, jakie niewątpliwie posiadają omawiane urządzenia, najważniejszą z nich jest dokładny temperatury obiektom znajdującym się w pobliżu. W przypadku niektórych modeli dokładność szacuje się na poziomie 0,3° C. Nic dziwnego, że ten sprzęt wykorzystywany jest od wielu lat w krajach azjatyckich w celach ochrony zdrowia mieszkańców. To między innymi w Chinach dzięki wdrożeniu termowizji w codzienne życie, poprzez mierzenie temperatury w galerii, a także w większości miejsc publicznych udało się wyhamować krzywą zachorowań na SARS-Cov-2. To nie jedyny przykład działania, który przyczynił się do poprawy jakości zdrowia. W przeszłości sprzęt termowizyjny odgrywał istotną rolę w zahamowaniu wirusów SARS, MERS, Ebola czy Zika w różnych regionach świata.

Pomiar temperatury na lotnisku może odbywać się błyskawicznie wśród setek osób

Co stoi za sukcesami kamer termowizyjnych? Możliwość dokonywania szybkich i dokładnych pomiarów na dużej grupie badanych. W przypadku niektórych modeli przepustowość pomiarów kształtuje się na poziomie 500 osób na minutę. Składa się na to szybkość przemieszczania się uczestników badania oraz brak występowania wszelkiego rodzaju zatorów komunikacyjnych. Ponadto kamera może pobierać niezbędne informacje na temat temperatury z odległości 8 metrów. W ten sposób nie przyczynia się do powstawania uczucia dyskomfortu wśród osób poddawanych badaniu.

Zarówno mierzenie temperatury w galerii, jak i badanie temperatury na lotnisku wdrożone na terenie państw walczących z pandemią umożliwiłoby selekcję osób, które mogą posiadać symptomy zarażenia. To jednocześnie szansa na zmniejszenie transmisji wirusa w przestrzeni publicznej, gdzie ryzyko zarażenia jest spore. Dodatkowym atutem jest możliwość zapisywania pomiarów i poddawania ich regularnej analizie. W ten sposób sprzęt może zostać wykorzystany nie tylko w charakterze zapobiegawczym, ale i naukowym. Za najlepsze kamery termowizyjne uznaje się urządzenia wyposażone w algorytmy sztucznej inteligencji, które umożliwiają realizację dokładnych pomiarów, które nie są obarczone ryzykiem błędu.

pomiar temperatury na lotnisku

Termowizja nadzieją w walce z chorobami wirusowymi

Oczywiście mierzenie temperatury nie musi się odbywać wyłącznie na lotnisku oraz w galerii. W krajach azjatyckich oprócz tych lokalizacji wykorzystano je w bankach, szpitalach, placówkach naukowych (szkoły, uniwersytety), placówkach administracyjnych, czy chociażby w lokalizacjach powiązanych z transportem. Termowizja to jedno z wielu rozwiązań, które mogą przyczynić się do poprawy wydajności służb medycznych i sprawne lokalizowanie osób potencjalnie chorych. Być może obecne wydarzenia przyczynią się do jej popularyzacji i większej obecności w codziennym życiu.

Najnowsze wpisy