Jaką lunetę na polowanie wybrać?

Joanna | 2023-05-26

Podczas polowania myśliwym potrzebna jest nie tylko odzież i broń, ale także wszelkie inne akcesoria. Luneta to jedno z najważniejszych narzędzi myśliwskich, które pomaga w celowaniu i zwiększa skuteczność polowania. Wybór odpowiedniej lunety na polowanie może nie być łatwym zadaniem, szczególnie dla osób, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z polowaniem. W jaki sposób powinna zostać wybrana luneta na polowanie? Poznaj odpowiedzi z poniższego wpisu. Zapraszamy!

Co to jest luneta?

Luneta to przyrząd optyczny stosowany do obserwacji istot lub przedmiotów, znajdujących się w dużej odległości lub o niewielkich rozmiarach. Sprzęt ten wykorzystywany jest często przez miłośników natury, do obserwacji ptaków, a także przez myśliwych. Urządzenie to jest bowiem idealne do szybszego wytropienia celu, gdy ten znajduje się w dalekiej odległości.

Jaka luneta na polowanie zbiorowe sprawdzi się najlepiej?

Na polowaniu zbiorowym obowiązują określone przepisy dotyczące wyboru lunety, które określają jej minimalną krotność, nie większą niż x3. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że wybór lunety o takim powiększeniu może wpłynąć negatywnie na komfort strzelecki w sytuacjach, zwłaszcza gdy trzeba szybko i dynamicznie reagować na zmieniające się warunki polowania.

Luneta na polowanie zbiorowe

Jaka luneta na polowanie indywidualne?

Luneta na polowanie indywidualne powinna być przede wszystkim dostosowana do potrzeb i preferencji myśliwego. Istotne jest to, aby wyróżniała się wysoką jakością, a także odpornością na warunki atmosferyczne. Podczas jej wyboru należy wziąć pod uwagę krotność, a także średnicę obiektywu, która odpowiedzialna jest za jasność obrazu w trudnych warunkach oświetleniowych.

Lunety do obserwacji zwierząt i ptaków

Jeśli chodzi o obserwację zwierząt i ptaków, to warto zwrócić uwagę na takie cechy lunety jak powiększenie, średnica obiektywu oraz jasność obrazu. Dobra luneta obserwacyjna na polowanie powinna mieć powiększenie w zakresie 8x-12x, co pozwoli na dobre dostrzeżenie zwierząt z odległości kilkudziesięciu metrów. Średnica obiektywu powinna wynosić minimum 42 mm – pozwoli to uzyskać jasny i ostry obraz nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Luneta na nocne polowanie – modele z termowizją

Luneta na nocne polowanie to sprzęt, który w szczególności przydaje się myśliwym, którzy cenią sobie niestandardowe rodzaje polowań. Myślistwo o zmroku lub podczas silnych opadów deszczu, lub śniegu nie jest proste i wymaga dużych umiejętności oraz doświadczenia. W takich przypadkach trzeba zainwestować w dobry sprzęt, który będzie stanowić wsparcie podczas polowania. Bardzo dobrze w takim wypadku sprawdza się wszelkiego rodzaju sprzęt termowizyjny.

Lunety termowizyjne to rodzaj sprzętu na polowanie, który wykorzystuje technologię termowizyjną do obserwacji otoczenia. Dzięki wykrywaniu promieniowania podczerwonego luneta termowizyjna pozwala na obserwację obiektów nawet w nocy i w trudnych warunkach pogodowych. Jeżeli jest się myśliwym, to zdecydowanie warto zainwestować w tego rodzaju sprzęt na polowanie.

Nie tylko lunety… Odkryj nasadki, monokulary i lornetki!

Oprócz popularnych lunet termowizyjnych, w ofercie Guideir dostępne są również inne urządzenia, które mogą okazać się przydatne w polowaniu oraz obserwacji zwierząt. Jednym z takich urządzeń są nasadki termowizyjne, które mogą być zamontowane na przedniej części lunety. Innym rozwiązaniem są monokulary termowizyjne, które umożliwiają szybką obserwację i jednocześnie są niewielkie i łatwe w przenoszeniu. Lornetki termowizyjne natomiast są idealne dla osób, które cenią sobie mobilność i chcą mieć możliwość obserwacji w dowolnym momencie i na dużej odległości. Każde z tych urządzeń termowizyjnych ma swoje unikalne cechy i funkcje, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb i preferencji myśliwego.

Najnowsze wpisy