Jak zachować się podczas burzy w lesie?

Joanna | 2024-07-05

Burza w lesie to jedno z najbardziej niebezpiecznych zjawisk, które może spotkać turystów, miłośników przyrody i myśliwych. W momencie, gdy pogoda zmienia się gwałtownie, a grzmoty i błyskawice zaczynają być coraz bliższe, warto wiedzieć, jak postępować, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Jak postępować podczas burzy? Poznaj najważniejsze zasady.

Burza w lesie – przygotuj się wcześniej

Przed wyruszeniem na wycieczkę do lasu, zawsze warto sprawdzić prognozę pogody. Jeżeli istnieje ryzyko burzy, rozważ przełożenie wyjazdu na inny dzień. Używaj aplikacji pogodowych i śledź komunikaty meteorologiczne, aby mieć pewność, że jesteś świadomy ewentualnych zagrożeń. Pogoda w górach i lasach może być szczególnie zmienna, dlatego warto być przygotowanym na każdą ewentualność.

W przypadku nadejścia burzy w lesie odpowiednie wyposażenie może uratować życie. Zawsze miej ze sobą:

  • Płaszcz przeciwdeszczowy – ochroni Cię przed przemoknięciem i wychłodzeniem.
  • Telefon komórkowy z naładowaną baterią – pozwoli na wezwanie pomocy w razie potrzeby. Dobrym pomysłem jest również zabranie powerbanka.
  • Apteczkę pierwszej pomocy – niezbędna w przypadku urazów, które mogą wystąpić w trakcie burzy.
  • Latarka – przydatna w przypadku, gdy burza złapie Cię po zmroku lub w zacienionym miejscu.

jak postępować podczas burzy?

Co robić podczas burzy w lesie?

Gdy burza zbliża się szybko i nie masz możliwości powrotu do bezpiecznego miejsca, ważne jest znalezienie odpowiedniego schronienia. Szukaj niskich terenów, unikaj wierzchołków wzgórz, otwartych przestrzeni oraz pojedynczych drzew. Unikaj również skalistych grzbietów i mokrych powierzchni, które mogą przewodzić prąd. Jeżeli jest to możliwe, skryj się w zagłębieniach terenu lub wśród gęstych zarośli, które mogą częściowo ochronić przed deszczem i wiatrem.

Jeśli nie masz możliwości znalezienia schronienia, przyjmij odpowiednią pozycję:

  • Kucnij, najlepiej na plecaku lub izolującym od ziemi materiale, takim jak karimata. Dzięki temu zminimalizujesz powierzchnię styku z ziemią;
  • Złącz stopy, aby zmniejszyć ryzyko porażenia prądem w przypadku uderzenia pioruna w pobliżu;
  • Unieś głowę i ramiona możliwie najniżej, starając się nie dotykać ziemi rękami. Ta pozycja zmniejsza ryzyko uderzenia pioruna i pomaga chronić narządy wewnętrzne.

Podczas burzy w lesie trzymaj się z dala od metalowych przedmiotów, które mogą przyciągać pioruny. Schowaj wszelkie narzędzia, kijki trekkingowe oraz inne metalowe elementy do plecaka. Pamiętaj również, aby wyłączyć i schować urządzenia elektroniczne. Metalowe elementy mogą działać jak przewodniki dla piorunów, dlatego ważne jest, aby nie mieć ich na zewnątrz.

Jak postępować po burzy?

Zanim ruszysz w dalszą drogę, upewnij się, że jest bezpiecznie. Sprawdź, czy w okolicy nie ma złamanych gałęzi, przewróconych drzew lub innych przeszkód. Te elementy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego ważne jest ich uniknięcie.

Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zagrożenia, takie jak połamane drzewa blokujące szlaki lub inne niebezpieczeństwa, powiadom odpowiednie służby, aby mogły one jak najszybciej podjąć działania naprawcze. Możesz skontaktować się z leśnictwem, strażą pożarną lub innymi służbami ratunkowymi, które będą w stanie odpowiednio zareagować na zaistniałe problemy.

Gdy uznasz, że jest bezpiecznie, możesz kontynuować swoją podróż. Zachowaj jednak ostrożność – po burzy las może być bardziej śliski i trudniejszy do pokonania. Upewnij się, że masz odpowiednie obuwie i uważaj na mokre i śliskie powierzchnie. Przemyśl, czy dalsza wędrówka jest konieczna, czy lepiej znaleźć bezpieczne miejsce na odpoczynek.

Burza w lesie to poważne zagrożenie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i zachowania spokoju. Wiedza o tym, jak zachować się podczas burzy w lesie, może uratować życie. Pamiętaj o sprawdzeniu prognozy pogody, wyposażeniu się w niezbędny sprzęt, znalezieniu odpowiedniego schronienia i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Stosując się do tych wskazówek, zminimalizujesz ryzyko i zwiększysz swoje szanse na bezpieczne przetrwanie burzy.

Przeczytaj także nasz artykuł o tym, jak poprawić technikę strzału według Franza Albrechta Oettingena.

Najnowsze wpisy