Jak polować na tchórze? Praktyczne porady

Joanna | 2023-07-27

Tchórze to kolejna zwierzyna, która zalicza się do grona tych, na które mogą polować myśliwi. Jest ona szybka i zwinna, co sprawia, że nie jest ona tak łatwym celem, jak mogłoby się to wydawać. Niekiedy upolowanie jej może być nawet skomplikowane dla bardzo doświadczonych łowców! Chcesz dowiedzieć się wszystkiego o tym, jak przebiega polowanie na tchórze? Poznaj charakterystykę, okres polowań, a także skuteczne metody polowania z poniższego wpisu. Zapraszamy do lektury i poszerzenia swojej wiedzy!

Tchórz i jego charakterystyka

Tchórz to zwierzę z rodziny łasicowatych, charakteryzuje się smukłym ciałem i długim ogonem. Jego sierść jest przeważnie brązowa lub czarna. Ten drapieżnik jest wyjątkowo szybki, dzięki silnym tylnym kończynom. Dlaczego nie jest on łatwym celem do upolowania? Zwinność nie jest tego jedynym powodem.

Zmysły tchórza są niezwykle rozwinięte, a zwłaszcza węch i słuch, co czyni go skutecznym myśliwym, nawet nocą. Dodatkowo, tchórze potrafią wspiąć się na drzewa i pływać. Są to zwierzęta wyjątkowo inteligentne i sprytne, co czyni polowanie na nie sporym wyzwaniem, nawet dla doświadczonych myśliwych.

Czym różni się tchórz od fretki?

Nie da się ukryć, że tchórz i fretka są blisko spokrewnione. Różnią się jednak kilkoma istotnymi cechami. Tchórz jest przede wszystkim większy, ma ciemniejszą sierść i charakterystyczne białe plamy na gardle. Fretka jest mniejsza, bardziej smukła, a jeżeli chodzi o jej kolor, to posiada jednolitą sierść. Dodatkowo, fretki to zwierzęta udomowione, podczas gdy tchórz żyje na wolności. Różnią się więc one wyglądem, a także zachowaniem. W jakim terminie może odbyć się polowanie na tchórze?

polowanie na tchórze

Kiedy można polować na tchórze w Polsce?

Jeżeli chodzi o okres polowań na tchórze, to termin ten przypada od 1 września do 31 marca. Polowanie w innych datach jest możliwe, w przypadku terenów, na których występują głuszce lub cietrzewie – na tych obwodach na tchórze można polować przez cały rok. Z czego to wynika?

Głuszce i cietrzewie to gatunki ptaków, które podlegają ochronie ze względu na swoje zagrożone statusy. To zabezpiecza te rzadkie ptaki przed wyginięciem i wspiera ochronę ich populacji.

Na jakich terenach można znaleźć tchórze?

Tchórze są zwierzętami, które potrafią przystosować się do różnorodnych warunków środowiskowych, dlatego można je napotkać w różnych miejscach, gdzie spełniają swoje potrzeby żywieniowe i schronienia. Preferują one otwarte tereny z dostępem do wody, takie jak tereny podmokłe, brzegi rzek, stawy, ale także łąki, pola uprawne, a nawet lasy i parki miejskie.

Polowanie na tchórze – porady i najpopularniejsze metody

Polowanie na tchórze może być wyzwaniem ze względu na ich szybkość, bystrość i umiejętność dostosowania się do otoczenia. Jakie metody mogą być najskuteczniejsze?

  • Polowanie z podchodu – tchórz to zwierzyna, którą bardzo łatwo spłoszyć, dlatego polowanie z podchodu sprawdzi się w tym przypadku doskonale. Należy podejść do tchórza ostrożnie, nie hałasując, a następnie go upolować;
  • Polowanie z zasiadki – metoda ta polega na czatowaniu w miejscu, gdzie zwierzyna jest często widywana. Należy cierpliwie oczekiwać na tchórza, a następnie na niego zapolować.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak polować na tchórze! Szukasz akcesoriów na polowanie? W naszym sklepie znajdziesz monokulary, lunety termowizyjne, a także wiele innych produktów, które przydadzą się na polowaniu każdemu myśliwemu.

Najnowsze wpisy