Jak polować na piżmaki?

Joanna | 2023-01-13

Polowanie na piżmaki to wyzwanie dla każdego myśliwego. Te piękne zwierzęta zamieszkujące lasy Europy i Azji, są nie tylko trudne do znalezienia, ale również wymagają od myśliwego dużego doświadczenia, umiejętności i cierpliwości. Jak polować na piżmaki i jak przygotować się do tej czynności? Dowiedz się, jakie zmysły ma rozwinięte ta zwierzyna oraz jakie metody polowań będą w tym przypadku najskuteczniejsze. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Czym charakteryzują się piżmaki?

Piżmaki to zwierzęta, a konkretnie ssaki z podrodziny karczowników i rodziny chomikowatych. W Polsce występują one dość licznie na terenach zachodnich, południowych i centralnych. Osiedlają się one głównie przy zbiornikach wodnych, dlatego warto szukać ich właśnie w pobliżu tego rodzaju terenów. Piżmak ma rozwinięty zmysł węchu, który pozwala mu na szybkie znalezienie pożywienia, a także partnera. Zwierzyna ta posiada również dobrze rozwinięty zmysł słuchu i wzroku, co pozwala mu na wykrywanie dźwięków i ruchów w jego otoczeniu. Stąd też polowanie na piżmaki nie należy do najprostszych zadań dla myśliwych. W przeciwieństwie do innych ssaków piżmak posiada nie tylko jeden, ale dwa pary przednich zębów, które służą do rozgryzania twardych skorup i owoców.

Czy piżmaki są pod ochroną?

Piżmak to zwierzyna, która dość licznie występuje na terenie Polski i nie tylko, a dodatkowo posiadają dużą zdolność do rozrodu. Wszystko to sprawia, że piżmaki nie są objęte ochroną. Co więcej, przyczyniają się one do niszczenia stawów łownych, a także grobli przeciwpowodziowych.

jak polować na piżmaki

Czy polowanie na piżmaki w Polsce jest legalne?

Piżmaki nie znajdują się pod ochroną, a co więcej, stanowią one poważne zagrożenie dla stawów łownych. Z tego też powodu polowanie na piżmaki w Polsce jest całkowicie legalne. Kiedy w kalendarzu polowań wypada okres polowań na piżmaki?

Kiedy wypada sezon na piżmaki?

Jeżeli chodzi o, to kiedy można polować na piżmaki, to obecnie okres ten przypada od 11 sierpnia do 15 kwietnia. Wyjątek stanowią rybackie obręby hodowlane — na tych obszarach polowanie na piżmaki dozwolone jest przez cały rok.

Jak polować na piżmaki? Metody polowań

Polowanie na piżmaki może odbywać się jedynie indywidualnie, a najlepszym sposobem na upolowanie piżmaka jest polowanie z zasiadki. Metoda ta polega na zaczajeniu się na zwierzynę w terenie, na którym ona grasuje. Z uwagi na fakt, że piżmaki występują w pobliżu zbiorników wodnych, warto szukać ich właśnie w tego rodzaju miejscach.

Upolowanie piżmaka nie należy do najprostszych zadań — posiadają one bardzo dobrze rozwinięty wzrok i słuch, dlatego też należy zachowywać się w ich pobliżu bardzo ostrożnie. To, o czym warto wiedzieć, jest fakt, że najbardziej aktywne są w nocnych porach, dlatego na polowanie na piżmaki warto wybrać się o zmierzchu lub w nocy. Jeżeli chodzi o broń, to do piżmaków wolno strzelać z broni gładkolufowej ze śrutem o średnicy od 2,5 do 2,75 mm.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Odpowiednie przygotowanie do polowania polega nie tylko na zdobyciu wiedzy, ale i również zakupu odzieży myśliwskiej, a także sprzętu, jakimi są na przykład akcesoria do urządzeń termowizyjnych. Wszystkie te czynniki razem wzięte mają wpływ na skuteczne polowanie na piżmaki i nie tylko.

Najnowsze wpisy