Jak bezpiecznie przetrwać w lesie?

Joanna | 2024-04-17

Nocowanie w środku lasu, z dala od cywilizacji, może być niezwykle ekscytującym przeżyciem — zarówno dla początkujących survivalowców, jak i tych mających już za sobą pierwsze doświadczenia. Warto jednak dobrze przygotować się do takiego wyzwania. Odpowiednia wiedza i umiejętności mogą Ci pomóc w sytuacjach awaryjnych. I chociaż w założeniu noc w lesie może być interesującym sposobem na spędzenie wolnego czasu i okazją do bliskiego spotkania z naturą, to jeśli masz zamiar eksplorować lokalne dzikie tereny, poznaj kilka przydatnych wskazówek jak przetrwać w lesie. 

Poradnik przetrwania w lesie — o tym musisz pamiętać

Nie warto ryzykować swoim bezpieczeństwem i wyruszać na większą wyprawę do lasu bez przygotowania. Nie musisz od razu decydować się na zestaw z najwyższej półki, przeznaczony dla mających wiele lat doświadczenia profesjonalistów.

Zastanawiasz się, jak przetrwać w lesie bez niczego? Możesz ograniczyć liczbę rzeczy, jakie ze sobą weźmiesz, warto jednak zadbać o podstawowy ekwipunek, który będzie przydatny podczas różnych momentów leśnego survivalu. Zobacz, co musisz ze sobą zabrać, i jakie działania pomogą Ci przetrwać w lesie.

1. Przygotowanie merytoryczne: wiedza i umiejętności niezbędne w lesie

Zanim wyruszysz w wyjątkową przygodę, poczytaj więcej o leśnym survivalu. Nie musisz przechodzić zaawansowanego kursu, ale możesz zapisać się na przykład na szkolenie, które przybliży Ci ten temat od praktycznej strony. Poznasz odpowiedni techniki, udoskonalisz umiejętności nabyte wcześniej, zdobędziesz wiedzę, która zostanie potwierdzona certyfikatem. Warto zapoznać się też z książkami czy wykładami osób z doświadczeniem w leśnym, a także lokalnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa w lesie.

poradnik przetrwania w lesie

2. Planuj z wyprzedzeniem i skompletuj survivalowy zestaw

Pamiętaj o sporządzeniu planu wyprawy. Znajdź wcześniej informacje na temat terenu, który zamierzasz eksplorować, dowiedz się czegoś więcej o jego specyfice i potencjalnych trudnościach, które mogą Cię spotkać po drodze. Upewnij się, że masz odpowiednie wyposażenie. Co powinno znaleźć się w Twoim survivalowym plecaku?

  • zapas wody pitnej i jedzenia z długą datą ważności — świetnie sprawdzą się konserwy oraz produkty liofilizowane;
  • nóż, czyli jedno z najbardziej uniwersalnych i praktycznych narzędzi, którego możesz użyć do krojenia jedzenia lub zbierania drewna – dowiedz się, jak wybrać nóż myśliwski;
  • krzesiwo i zapalniczka — niezbędne do rozpalenia ogniska w każdym miejscu, a w dalszej kolejności ogrzania się, przygotowania jedzenia czy podgrzania wody;
  • mała apteczka, w której powinny znaleźć się gazy, bandaże, środek do oczyszczania ran, leki przeciwbólowe;
  • kompas, który ułatwi orientację i poruszanie się w terenie;
  • hamak lub kompaktowy śpiwór — może zdarzyć się nieplanowany nocleg,
  • żyłka i haczyk — przydadzą się, gdy skończą się zapasy żywności i trzeba będzie łowić ryby;
  • latarka, która po zmroku oświetli drogę i ułatwi dotarcie do celu.

3. Nauka orientacji i przygotowanie planu kryzysowego

Znajomość podstawowych technik orientacji w terenie jest kluczowa, żeby przetrwać w lesie. Nie wybieraj się w teren, którego w ogóle nie znasz. Umiejętne korzystanie z map, kompasów i innych narzędzi nawigacyjnych pomoże Ci wyznaczyć trasę, a w razie zgubienia się — szybko odnaleźć właściwą drogę. Pomocne w obserwacji oraz identyfikacji zagrożeń mogą też być lornetki termowizyjne.

Jeżeli jesteś zmuszony, żeby pozostać w lesie na dłużej — nie z własnych chęci, a z konieczności — znajdź odpowiednie schronienie. Szukaj kryjówek ukształtowanych przez naturę: jaskiń lub gęstych zarośli. Spróbuj też zbudować schronienie samemu: użyj gałęzi, trawy i liści.

Podsumowanie

Survival w lesie może być świetną przygodą oraz okazją do pokonania własnych lęków i słabości, a także zdobycia ciekawego doświadczenia. Zdobywanie wiedzy o tym, jak przetrwać w lesie, planowanie z góry, dbanie o szczegóły związane z wyprawą oraz nauka praktycznych umiejętności będą decydujące dla powodzenia Twojej eskapady. Pamiętaj, że bezpieczeństwo zawsze powinno być priorytetem, a zdolność zachowania zimnej krwi w trudnych momentach (np. spotkania z dzikim zwierzęciem), może być równie ważna, co znajomość technik przetrwania.

Najnowsze wpisy