Do czego może zostać wykorzystana termowizja do obserwacji?

Joanna | 2022-09-15

Termowizja posiada bardzo szerokie zastosowanie – stosuje się ją w budownictwie, ratownictwie, medycynie, a nawet wojsku oraz wielu innych miejscach. Wykorzystują ją także myśliwi podczas polowań na zwierzynę, do jej wytropienia lub obserwacji. Jak powinno przebiegać polowanie z wykorzystaniem urządzenia, jakim jest termowizja do obserwacji? Dowiedz się więcej o tym urządzeniu i poznaj metody polowań z użyciem tego sprzętu!

Jak działa termowizor do obserwacji?

Termowizja do obserwacji posiada działanie zbliżone do zwykłych kamer cyfrowych, z tą jednak różnicą, że rejestruje pasmo energii cieplnej. Co to dokładnie oznacza w praktyce?

Termowizory obserwacyjne pozwalają na wykrycie zwierzyny podczas polowania, nawet w bardzo ekstremalnych warunkach. Niezależnie od tego, czy na zewnątrz panuje całkowita ciemność, ulewa, mgła czy śnieżyca, termowizja wykrywa najcieplejsze punkty, które znacznie wyróżniają się swoją barwą. Pozwala to na skuteczne wytropienie swojego celu, niezależnie od panujących warunkach. Stanowi to duże ułatwienie dla myśliwych i łowców, dlatego też bardzo chętnie jest przez nich zabierania w nocne, leśne eskapady. Który model najlepiej sprawdzi się do obserwacji?

Jaka termowizja do obserwacji?

W celu przeprowadzenia skutecznego polowania należy przyłożyć dużą wagę do urządzenia, jakim jest termowizja do obserwacji. Wybierając urządzenie, które wykorzystuje się podczas polowania, warto wziąć pod uwagę jego parametry, rozdzielczość oraz zakres przybliżania. Dodatkowe funkcje także mają znaczenie – możliwość zablokowania sprzętu na celu, czy określenie odległości, w jakiej się znajduje, potrafią być niezwykle przydatne i bardzo ułatwiają polowanie na zwierzynę.  Jaki sprzęt wybrać?

Na polowanie można zabrać urządzenia, jakimi są lunety termowizyjne, monokulary termowizyjne, czy też nasadki termowizyjne. Wszystkie te urządzenia mają jedno zadanie – pomoc w wytropieniu zwierzyny w trudnych warunkach, dlatego ich wybór zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji. Warto poczytać więcej o tym, w jaki sposób działają i na tej podstawie dobrać urządzenie, które najbardziej pasuje do stylu polowania danego myśliwego.

termowizory obserwacyjne

Polowanie z termowizorami obserwacyjnymi

Termowizja obserwacyjna może zostać wykorzystana do polowania na wiele sposobów. Na samym początku warto zaznaczyć, że stosowanie jej podczas polowania jest całkowicie legalne w Polsce, jednakże wyłącznie w określonych przypadkach, np. podczas polowań na dziki. Jest to uregulowane prawnie, poprzez zmianę rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz.

Z uwagi na fakt, że termowizje wykorzystuje się do nocnych polowań, w celu wytropienia zwierzyny kluczowa jest obserwacja. Warto skryć się w jednym miejscu i czekać, aż cel się pojawi. Nocne polowania można również przeprowadzać z psem, który będzie stanowić dodatkową pomoc.

Jak sama nazwa wskazuje, termowizja obserwacyjna może zostać wykorzystana nie tylko do polowania. Dzięki niej można w całkowitej ciemności obserwować pewne zachowania zwierzyny, co pozwala na lepsze poznanie jej natury. Sprzęt ten posiada naprawdę szeroki zakres zastosowania, dlatego polowanie z nim jest nie tylko skuteczne, ale i również wygodne oraz komfortowe.

Wielu myśliwych z chęcią wykorzystuje urządzenia z funkcją termowizji podczas polowań, a nocne polowania stale zyskują na popularności. Nie da się jednak ukryć, że wymagają one od myśliwego dużego doświadczenia, a także umiejętności – są zdecydowanie trudniejsze niż klasyczne polowania, przeprowadzane w ciągu dnia. Warto jednak sprawdzić się podczas nocnych polowań i zdecydować, czy jest to odpowiednia metoda. Z pewnością jest ona bardzo ciekawa i warto choć raz wziąć w niej udział.

Najnowsze wpisy