Czyszczenie lunety myśliwskiej – porady

Joanna | 2022-11-25

O wyposażenie i akcesoria myśliwskie należy odpowiednio dbać, aby zachowały one swój stan na dłużej. Na lunetach, nasadkach myśliwskich czy monokularach, mogą pojawiać się ślady zabrudzeń — czy to kurzu, czy też odbitych przypadkiem palców. Jak powinno wyglądać prawidłowe czyszczenie lunety myśliwskiej? Czego koniecznie trzeba unikać, aby nie wpłynąć negatywnie na jej stan? Zachęcamy do lektury wpisu i znalezienia odpowiedzi na istotne, nurtujące pytania. Zapraszamy!

Dlaczego i jak często należy czyścić lunetę?

Sprzęt myśliwski, niezależnie od tego, czy jest on używany, czy nie, powinien być regularnie czyszczony. Jaki jest tego powód? Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na fakt, że na akcesoriach, jakimi są na przykład lunety termowizyjne, mogą gromadzić się zabrudzenia i zanieczyszczenia, które w momencie, gdy nie zostaną usunięte, będą powodować niewyraźny obraz, a tym samym utrudniać polowanie.

Luneta to urządzenie, które może być używane w trudnych warunkach pogodowych. Poluje się w deszczu, śniegu, a nawet na zakurzonym i zabłoconym terenie. Smugi, kurz, a nawet błoto mogą pozostać na lunecie, a tym samym utrudniać widzenie. Luneta, która leży w zamknięciu przez długi czasu, również może ulec zabrudzeniu — na obiektywie także może zgromadzić się kurz, który utrudni widoczność. Jak często więc powinno przeprowadzić się czyszczenie lunety myśliwskiej?

Lunetę należy wyczyścić dokładnie po każdym polowaniu, a dopiero następnie schować ją do szafki. Warto przeczyścić ją również po wyjęciu z zamknięcia, przed przystąpieniem do polowania, aby upewnić się, że obraz będzie wyraźny i nie zanieczyszczają go kurz czy inne zabrudzenia. Jak prawidłowo wyczyścić lunetę? Zobacz nasz poradnik!

jak wyczyścić lunetę

Jak wyczyścić lunetę?

Czyszczenie lunety myśliwskiej nie jest skomplikowane i wystarczy zaledwie kilka kroków, aby pozbyć się z niej zabrudzeń. Co będzie potrzebne do wyczyszczenia lunety?

  • Sprężone powietrze;
  • pędzelek;
  • szmatka bawełniana;
  • specjalistyczny płyn do czyszczenia.

Konserwacja lunety myśliwskiej  nie jest skomplikowana. Na samym początku należy zdjąć pokrywy szkieł z okularu, także obiektywu. Kolejno można przejść do czyszczenia. W celu usunięcia kurzu należy użyć suchego sprężonego powietrza, a następnie pędzelka. Kolejnym krokiem jest zastosowanie specjalistycznego płynu i przetarcie szkła bawełnianą szmatką — jest to niezbędne, ponieważ nie zarysuje delikatnej powierzchni. Sprzęt należy pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, jednak nie należy przyspieszać procesu np. poprzez suszenie suszarką czy położenie na kaloryferze.

Czego unikać podczas czyszczenia lunety? Odpowiadamy!

Szkło w lunetach termowizyjnych jest dość delikatne, dlatego też podczas czyszczenia trzeba bardzo uważać, aby go nie zarysować, bądź też nie zniszczyć. Jak więc nie powinno wyglądać czyszczenie lunety myśliwskiej?

Czyszczenie lunety nie powinno się odbywać przy pomocy twardych szmatek z wyżłobieniami, czy też materiałów z koszulki lub munduru. Do tego procesu nie nadają się również chusteczki higieniczne. Jaki jest tego powód?

Stosowanie materiałów, które nie są przeznaczone do czyszczenia, może spowodować naruszenie powłoki antyrefleksyjnej, czy też zarysowanie szkła, w rezultacie czego urządzenie stanie się całkowicie nieprzydatne.

Gdzie przechowywać sprzęt myśliwski?

Jeżeli chodzi o przechowywanie sprzętu myśliwskiego, jakim są na przykład lunety myśliwskie, to warto znaleźć dla nich odpowiednie miejsce. Przede wszystkim, powinny być one przechowywane w zamknięciu. Warto jednak ułożyć je na miękkim, bawełnianym skrawku materiału, który nie naruszy urządzenia. Przechowywanie w taki sposób zapobiegnie przypadkowemu zniszczeniu lunety, a także nie wpłynie na jej stan.

Mamy nadzieję, że poznałeś odpowiedź na pytanie jak wyczyścić lunetę. To bardzo istotny proces, który nie powinien być pomijany przez myśliwych. Właściwa konserwacja sprzętu sprawi, że ten posłuży na dłużej. Warto więc o to zadbać, ponieważ urządzenia termowizyjne nie należą do najtańszych.

Najnowsze wpisy