Czy termowizja widzi przez ściany?

Joanna | 2022-08-25

Termowizja posiada bardzo szerokie działanie. Wykorzystywana jest podczas polowań, jednakże znajduje swoje zastosowanie w także wielu innych sektorach, w tym medycynie, budownictwie, czy nawet motoryzacji. Stosuje się ją do skuteczniejszego wykrycia obiektu na podstawie promieniowania podczerwonego, jak i również lokalizacji ogniska epidemii, poprzez mierzenie temperatury ciała. Z uwagi na bardzo szerokie zastosowanie termowizji w wielu różnych sektorach, pojawia się wiele pytań, dotyczących jej możliwości, a także działania. Czy termowizja widzi przez ściany? Czy istnieje sposób, aby się zakamuflować przed tego rodzaju urządzeniem? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym wpisie. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Co widzi kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjna to urządzenie, które posiada bardzo zbliżone działanie do zwykłej kamery cyfrowej. Wykrywa ona jednak energię cieplną, która wytwarzana jest przez wszystkie żywe stworzenia występujące na Ziemi. Z uwagi na ten fakt możliwe jest dostrzeżenie w całkowitej ciemności zwierzyny, a nawet drugiego człowieka. Co więcej, takie samo działanie ma ona podczas dnia. Niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest ciemnoczy jasno, termowizja ukazuje kontrastowy obraz i lokalizuje najcieplejsze punkty, znajdujące się w otoczeniu. Termowizja nie ma problemu, aby dostrzec cel podczas trudnych warunków pogodowych, w tym mgły, opadów czy śniegu. Czy w takim razie termowizja przez ściany bez problemu dostrzeże ludzką sylwetkę?

Czy termowizja widzi przez ściany?

W emitowanych w telewizji filmach bardzo często można spotkać się ze scenami, w których to termowizja pozwala na widzenie przez ściany. Czy termowizja widzi przez ściany, czy jest to jedynie wymysł producentów filmowych?

Ściany w placówkach publicznych, zakładach pracy czy nawet gospodarstwach domowych zrobione są z grubego materiału. Dodatkowo często pokryte są one warstwą izolacyjną. Fakt ten sprawia, że termowizja nie jest w stanie wychwycić ciepła, które emitowane jest po drugiej stronie, a co za tym idzie, nie widzi ona przez ściany. Nie należy się więc obawiać osób, które mogłyby podglądać to, co dzieje się w mieszkaniu z terenu zewnętrznego.

termowizja przez ściany

Termowizja jest jednak bardzo często wykorzystywana podczas diagnostyki budynków. Elementy, znajdujące się poza ścianą, można wychwycić, o ile powodują dużą różnicę temperatur. Powoduje to, że wykrycie braków w warstwie izolacyjnej, czy usterek związanych z przeciekami wody jest możliwe, bez konieczności rozbiórki ścian czy sufitów.

Czy kamera termowizyjna widzi przez szybę?

Termowizja nie jest w stanie zobaczyć nic przez ściany, a jak wygląda sytuacja w przypadku szyb lub luster? Czy jest ona zdolna do dostrzeżenia ciepła, emitowanego za szkłem?

W tym wypadku odpowiedź również jest przecząca. Zarówno szyba, jak i lustro, odbijają promieniowanie podczerwone. Fakt ten sprawia, że po skierowaniu termowizji na te przedmioty, nie wychwyci się obiektów, które emitują ciepło. Z uwagi na to, w większości wykorzystywana jest na otwartym terenie, jednak nie ma ona problemów, aby dostrzec cel znajdujący się za drzewami czy krzewami.

Czy da się ukryć przed termowizją?

Posiadając kamery termowizyjne czy inne tego rodzaju urządzenia, nie ma możliwości dostrzeżenia obrazu, który znajduje się za ścianą bądź szybą. W takim wypadku nie ma takiej potrzeby, aby ukrywać się przed termowizją. Czy istnieje jednak sposób, aby termowizja nie dostrzegła obiektów emitujących ciepło na zewnątrz, na otwartym terenie?

W celu zamaskowania się i ukrycia przed termowizją stosuje się specjalną odzież, np. kombinezony, które nie przepuszczają ciepła. Co ciekawe, są one wykorzystywane przez strażaków, którzy wchodzą do budynków, ogarniętych przez ogień, a także żołnierzy. W zablokowaniu promieni podczerwonych przydatne są również koce ratunkowe, które mogą posłużyć jako kamuflaż.

Najnowsze wpisy