Co to jest i jak działa noktowizor?

Joanna | 2022-10-28

Istnieje kilka urządzeń, które mogą bardzo przydać się myśliwemu na polowaniu. Jako jedno z nich można wskazać noktowizor. To sprzęt, który wykorzystują w swojej pracy nie tylko myśliwi, ale i również ludzie we wszystkich innych branżach. Stosowany jest on również przez wojsko, policję, a także inne służby. Stosują go również zwykli obywatele, do obserwacji otoczenia. Jak działa noktowizor i co to jest za urządzenie? Czy warto zabrać go ze sobą na polowanie? Poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania. Zapraszamy do lektury!

Noktowizor — co to jest za urządzenie?

Noktowizor to urządzenie, które pozwala na widzenie w ciemności. Jest to niezbędny element wyposażenia każdego myśliwego, głównie z uwagi na to, że zapewnia bezpieczeństwo. Dzięki niemu łatwiej rozpoznać zwierzynę, która znajduje się w lesie, a tym samym nie pomylić na przykład lochy z odyńcem. Pozwala to również na uniknięcie wypadków podczas pracy — noktowizor pozwala na rozpoznanie sylwetki człowieka, dzięki czemu nie pomyli się go ze zwierzyną i nie zastrzeli przypadkowo swojego towarzysza lub innego myśliwego. A jak działa noktowizor?

Noktowizor i jego działanie

Noktowizor pozwala na widzenie w nocy, ale jak właściwie działa to urządzenie? Sprzęt ten zbiera, a następnie wzmacnia światło przy szczątkowym oświetleniu. W porównaniu do urządzeń termowizyjnych, jakimi są na przykład lunety termowizyjne, sprzęt nie działa w całkowitej ciemności — oznacza to, że do prawidłowego działania potrzebuje szczątkowego światła, na przykład tego z księżyca lub gwiazd. Wiadomo już, jakie jest działanie noktowizora, ale jaki obraz można dzięki niemu uzyskać?

Obraz z noktowizora

Obraz otrzymywany z termowizora posiada odcienie zieleni. Jeżeli chodzi o zasięg widzenia, zależne jest to od wielu czynników, w tym na przykład wielkości obiektu, czy też oświetlenia. Im więcej światła, tym jakość obrazu jest lepsza.

noktowizor co to

Czy w Polsce można korzystać z noktowizji na polowaniach?

Jeszcze do nie tak dawna, polowanie z użyciem urządzeń noktowizyjnych czy termowizyjnych było całkowicie zakazane. 10 września 2019 roku podjęto jednak decyzję o wprowadzeniu zmiany do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Pojawił się paragraf, który głosi, że do wykonywania polowania w nocy na dziki dopuszcza się używanie noktowizyjnych i termowizyjnych celowniczych urządzeń optycznych. Oznacza to, że w Polsce można polować z użyciem sprzętu termowizyjnego i noktowizyjnego, ale jedynie na dziki.

Czy warto zabrać noktowizor na polowanie?

Dodatkowy sprzęt na polowaniu to bardzo duża zaleta. Zarówno urządzenia noktowizyjne, jak i termowizyjne, pomagają w nie tylko w wytropieniu zwierzyny, ale i również wspomagają bezpieczeństwo i zapobiegają wypadkom. Warto więc zdecydować się na zabranie ze sobą tego rodzaju urządzeń. Które z nich będzie jednak lepsze?

Zarówno noktowizja, jak i termowizja posiadają swoich zwolenników i przeciwników. Termowizja pozwala na widzenie nawet w całkowitej ciemności, a obraz z niej jest pewniejszy, dlatego to ona jest lepszym wyborem na polowanie. Noktowizja natomiast również nie jest zła, jednak do jej użycia potrzebne jest źródło światła lub podczerwieni. Należy mieć to na uwadze, zanim pozyska się któreś urządzenie. Mamy nadzieję, że nasz wpis pomógł znaleźć Ci odpowiedź na pytanie co to jest noktowizja i jak działa noktowizor!

Najnowsze wpisy